دستاورد بزرگ ایران در حوزه تکنولوژی/ این کامپیوتر حرف می‌زند!

به گزارش اقتصادنیوز، خبر مهمی که سوژه روزنامه اطلاعات در تاریخ ۲۸ بهمن سال ۱۳۶۳ شد و این روزنامه با تیتر «کامپیوتر سخنگو ساخته شد» در این باره نوشت: «نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی همچنان مورد بازدید عده کثیری از علاقه‌مندان از افشار مختلف مردم قرار می گیرد. اختراعات و ابتکارات که از دستاوردهای مهم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است در سالن ١٦ مورد توجه خاص بازدید کنندگان قرار دارد.»

اطلاعات در ادامه آورده است: «جهاد دانشگاهی در این سالن ده‌ها طرح مختلف از نوآوری‌های دانشجویان جهادگر را به نمایش گذارده است. دانشجویان گروه تحقیق رشته کامپیوتر دانشگاه تهران در این بخش نمونه آزمایشگاهی میکرو کامپیوتر فرآیندسا را ارائه کرده اند.»

خبر مرتبط
پای هوش مصنوعی به صنعت خودروسازی هم باز شد

یک شرکت سازنده خودروهای برقی در چین از استخدام ۴۰۰۰ نفر و سرمایه گذاری میلیون‌ها یوان در هوش مصنوعی برای رقابت در بزرگترین بازار خودروی جهان اخبر داد.

98

این روزنامه با اشاره به جزییات این محصول توضیح داده است: «مسئول این طرح در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این میکرو کامپیوتر که برای نخستین بار طراحی و ساخته شده است مشابه خارجی ندارد و میتواند کلیه نیاز های آزمایشگاهی کامپیوتر را در دانشگاههای کشور برآورده سازد. این دستگاه بر خلاف طرح های خارجی برای انجام وظایف متعدد طراحی و ساخته شده و توسعه پذیر است. بعلاوه این دستگاه مجهز به سیستمی است که به فارسی سخن می گوید.»

در بخش پایانی این گزارش آمده است: «سیستم سخنگو قادر است کلیه متون فارسی را که در کامپیوتر به نحوی وارد می شود بیان کند. بیان فارسی از ترکیب حروف و کلمات فارسی پدید آمده و از طریق ضبط مغناطیسی روی نوار نمی باشد. این دستگاه همچنین مجهز به ریز کامپیوتر آموزنده و وسیله آزمایش خرابی سیستم است. بیش از نیمی از قطعات و مواد این کامپیوتر داخلی است و هم اکنون ۱۰۰ دستگاه از این طرح در مرحله تولید قرار دارد و در صورت نیاز میتوان سالانه ۱۰,۰۰۰ نمونه از این دستگاه را تولید کرد.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.