توصیه وزارت رفاه به مردم درباره استفاده از طرح کالابرگ فجرانه/ محدودیت استعلام دهک یارانه خانوار از بین رفت

سیدرضا یحیوی؛ مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز درباره آخرین وضعیت اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی با عنوان «فجرانه» اظهار کرد: استقبال از این طرح در ۱۱ روز گذشته بسیار بالا بوده است.

خبر مرتبط
زمان واریز یارانه تشویقی طرح کالابرگ فجرانه مشخص شد/ پاسخ به ابهام مهم درباره حذف یارانه

یارانه تشویقی طرح کالابرگ الکترونیکی طرح فجرانه هفدهم هر ماه واریز می‌شود.

وی با اشاره به افزایش سرعت سایت «حمایت» افزود: با افزایش پهنای باند، سرعت این سایت از روز گذشته بالا رفته و کاربران می‌توانند بدون محدودیت برای اطلاع از وضعیت دهک‌بندی خود مراجعه کنند.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده نسخه جدید برنامه و اپلیکیشن «شما» با تکنولوژی جدید یکم تا دوم اسفند بالا می‌آید، گفت: بر اساس آمار 18 تا 35 هزار نفر در ثانیه وارد این برنامه شما می‌شوند.

خبر مرتبط
اگر یارانه نگرفته‌اید بخوانید؛ جزئیات اعتراض در سامانه دهک‌ بندی یارانه معیشتی+ نحوه استعلام دهک یارانه خانوار

استعلام دهک یارانه خانوار نیازمند ورود به سامانه دهک بندی یارانه معیشتی است، موضوعی که این روزها دغدغه بسیاری است تا بدانند در چه وضعیتی از نظر دهک های یارانه ای قرار دارند.

یحیوی درباره ایجاد صف در مقابل برخی از مغازه‌ها در طرح کالابرگ فجرانه تصریح کرد: طرح فجرانه با سرعت در حال اجراست و مردم تصور می‌کردند تا سی‌ام هر ماه باید اعتبار خود را در قالب این طرح مصرف کنند اما اینگونه نیست و خانواده‌ها می توانند از هجدهم هر ماه تا هجدهم ماه بعد از اعتبارات طرح فجرانه استفاده کنند.

وی ادامه داد: اگر در یک ماه اعتبار ظرف یک ماه مصرف نشود اعتبار ماه اشاره در قالب طرح فجرانه از بین‌می رود و لذا باید ظرف یک ماه این اعتبار مصرف شود.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: هجدهم هر ماه کالا برگ شارژ می‌شود‌؛ این طرح ویژه دهک یک تا ۷ با عنوان فجرانه است؛ طرح فجرانه به مناسبت دهه فجر از ۱۷ بهمن آغاز شده و تا ۱۷ اردیبهشت ماه سال آینده به پایان می‌رسد. یارانه افراد مشمول در طرح فجرانه از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

یحیوی اضافه کرد: جدول غذایی خانوارها بر اساس جدول انستیتو پاستور ایران تعیین شده است و ۱۱ قلم در طرح کالابرگ مشخص شده است. قیمت اقلام در طرح فجرانه بر اساس سال ۱۴۰۱ محاسبه شده است.

وی درباره یکی از مزایای این طرح، افزود: یکی از مزیت‌های این طرح آن است که در طرح کالا برگ باید از کل اعتبار استفاده می‌شد اما در طرح فجرانه مردم می‌توانند با پرداخت سبد مبنا از اعتبار مضاعف استفاده کنند. دولت به مناسبت دهه فجر این طرح را 3 ماهه دیده و به شرط تامین اعتبار طرح ادامه پیدا می‌کند.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: استقبال از این طرح در 11 روز گذشته 35 میلیون نفر از 60 میلیون مشمول بوده و مشارکت خوب است و سر جمع 29 هزار میلیارد تومان به سفره مردم و تولید داخل کمک شده است.

یحیوی در پایان گفت: اگر اعتراضی نسبت به کالابرگ وجود داشته باشند مردم می توانند با تلفن 6369 اعتراض خود را مطرح کنند.

وی با بیان اینکه بیش از 210 هزار فروشگاه خرد و زنجیر‌ه‌ای و دو فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا و اسنپ‌فود در این طرح مشارکت دارند، تصریح کرد: دهک یک تا 7 جمعیت 60 میلیونی شامل این طرح هستند.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: نسخه جدید برنامه کاربردی شما تا دوم اسفند ماه بالا می‌آید و میزان اعتبار در این سامانه مشخص است. در این اپلیکیشن مردم می‌توانند نزدیکترین فروشگاه به محل زندگی خود را با روشن کردن مپ موبایل متوجه شوند. اگر تا صد درصد مردم از این طرح استقبال کند اعتبار کامل دیده شده و مشکلی نیست.

وی افزود: این طرح بخشی از شبکه ملی اعتباری در کشور است که به صورت نقطه زنی و حتی صدک خاصی در حال خدمت‌رسانی است. این طرح یکی از بزرگترین اهداف دولت کمک به اقشار ضعیف و پایین حامعه است که بیش از 60 درصد از دهک های یک تا 3 مشارکت کردند‌ تا از سفره غذایی جامعه حمایت لازم شود.

یحیوی درباره احتمال افزایش مشارکت در این طرح توضیح داد: دهک‌های یک تا 3 بیشترین مشارکت را داشتند و احتمال استقبال خانوارهای محروم بیشتر است. در کالابرگ قدیمی ماهیانه بین 15 تا 18 درصد مشارکت داشتند که اکنون که 11 درصد از اجرای طرح گذشته بیش از 55 درصد مشارکت با بیش از 35 میلیون جمعیت داشته‌ایم.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره احتمال قطع یارانه به علت استفاده مردم از طرح کالابرگ و طرح فجرانه، افزود: دریافت نقدی یارانه هیچ ربطی به استفاده از طرح فجرانه ندارد و یارانه افراد استفاده‌کننده از این طرح قطع نمی‌شود‌.

وی با بیان اینکه بازخوردهای این طرح را روزانه از سامانه دریافت می‌کنیم و به صورت لحظه‌ای میزان خرید هر کالا و سرپرست خانوار و فروشگاه را رصد می‌کنیم، گفت: در این میان، برخی فروشگاه‌ها تخلف کرده‌اند که با آنها برخورد کرده‌ایم.‌

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.