ادعای آمریکا درباره تهدید بالقوه روسیه با قابلیت ضدماهواره‌ای

جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در مورد قابلیت ضد ماهواره ای روسیه گفت: "ما این تهدید بالقوه را بسیار جدی می گیریم".

خبر مرتبط
کرملین آب پاکی را روی دستان آمریکا ریخت/ادعایی برای دریافت بودجه بیشتر برای مقابله با مسکو است

سخنگوی کرملین هشدار‌های آمریکا در مورد تسلیحات فضایی هسته‌ای روسیه را رد کرد.

این سخنگوی دولت بایدن تصریح کرد: آگاهی از تلاش روسیه برای این فناوری به "چندین ماه پیش" برمی گردد. اطلاعات آمریکا اکنون درک بهتری از نحوه پیگیری مسکو از این تکنولوژی دارد.

کربی تصریح کرد: تهدید امنیتی «جدی» «به قابلیت ضد ماهواره ای که روسیه در حال توسعه آن است مربوط می شود. این یک قابلیت فعال نیست. هیچ تهدیدی فوری برای ایمنی کسی وجود ندارد.»

خبر مرتبط
این کشور هم به روسیه جواب مثبت داد

تیم ملی فوتبال پاراگوئه در دوره تحریم جهانی روسیه، به عنوان حریف این تیم در دیداری دوستانه حاضر خواهد شد.

او در عین حال گفت که موضوع تهدید امنیت ملی با ادعای طرح این موضوع برای درخواست کمک به کی یف ارتباطی ندارد و آمریکا قبلا در این مورد با روسیه تماس گرفته است اما "هنوز تماس های جدی را در این زمینه سازماندهی نکرده است."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه به وقت محلی در نشستی خبری با نخست وزیر آلبانی در تیرانا گفت که یک "تهدید امنیت ملی" ادعایی مرتبط با روسیه یک قابلیت فعال نیست، بلکه یک قابلیت بالقوه است که واشنگتن آن را "بسیار بسیار جدی" می‌گیرد و با متحدان خود در مورد آن مشورت خواهد کرد.

وی گفت:"این یک قابلیت فعال نیست و بالقوه است که ما آن را بسیار جدی می‌گیریم، و من انتظار دارم که به زودی، مطالب بیشتری برای گفتن داشته باشیم.

بلینکن که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ادی راما، نخست وزیر آلبانی در تیرانا سخن می گفت، افزود: ما با متحدان و شرکا نیز در مورد این موضوع گفتگو می کنیم.

مایک ترنر، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که اطلاعاتی درباره تهدید امنیتی ادعایی در اختیار همه قانونگذاران قرار داده است. ترنر همچنین از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواست تا تمامی اطلاعات مربوط به این تهدید را از حالت محرمانه خارج کند.

شبکه ای بی سی نیوز گزارش داد "تهدید امنیت ملی" برای ایالات متحده شامل تمایل ادعایی روسیه برای قرار دادن یک سلاح هسته ای ضد ماهواره در فضا است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه در اظهار نظر درباره این تحول گفت که ناتو به طور مداوم هرگونه تهدید احتمالی را زیر نظر دارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.