تاثیر واردات نهاده دامی بر افزایش قیمت گوشت

افزایش قیمت گوشت در یک‌سال گذشته به کیلویی بیش از ۵۰۰ هزار تومان، سرانه مصرف این محصول پروتئینی را کم کرده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، عرضه گوشت قرمز در دی‌ ۱۴۰۲ نسبت به د‌ی سال ۱۴۰۱ در کشتارگاه‌های رسمی کشور ۱۸ درصد کاهش یافته و نسبت به ماه قبل (آذر) ۹ درصد افت داشته است، با احتساب مصرف گوشتِ یک میلیون تن در کشور، این کاهش به ترتیب ۱۵۰ هزار تن و ۷۵۰۰ تن است.

پیش از این قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی پیمان‌پاک هم به عرضه دام‌های مولد به کشتارگاه‌ها اشاره کرده و گفته بود که دامداران سال ۱۴۰۰ تعداد ۶ میلیون راس دام اضافه بر نیاز مصرفی را به کشتار بفرستند که اثر آن امسال به صورت کاهش عرضه ظاهر شده است.

خبر مرتبط
جدیدترین قیمت گوشت گوسفندی اعلام شد + جدول

قیمت گوشت گوسفندی در بازار روز برای تاریخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ اعلام شد که بر اساس آن هر بسته گوشت گردن گوسفندی ۱ کیلوگرم ۳۴۴ هزار تومان است.

بر اساس اعلام مرکز آمار، دام‌های ذبح‌شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در دی 1402 جمعاً 33 هزار و 510 تن بوده است، گوشت گاو و گوساله با 18 هزار و 226 تن، 54.4 درصد از وزن کل گوشت قرمز،گوشت گوسفند و بره با  11 هزار و 881 تن، بز و بزغاله با  2 هزار و 266 تن، و سایر انواع دام با بک‌هزار و 137 تن، به‌ترتیب 35.4 درصد، 6.8 درصد و 3.4 درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

‌گرانی و کمبود نهاده خوراک دام که 70 درصد هزینه تمام شده گوشت قرمز را شامل می‌شود، عامل ارسال دام به کشتارگاه‌ برای فرار از هزینه عنوان شده است، کشور در تامین این نهاده تا 70 درصد وابسته به واردات است.

مدیر یک مجموعه تولیدی علی عزیزی، تامین به موقع خوراک مورد نیاز دامداران از طریق افزایش واردات را در کاهش قیمت گوشت موثر می‌داند و می‌گوید باید واردکنندگان از انحصار خارج و شرکت‌های وارد کننده هم متنوع شوند.

کارشناس کشاورزی ابراهیم مراد‌زاده معتقد است، واردات سالانه حدود 16 میلیون تن به ارزش 15 میلیارد دلار نهاده دامی که با همواره با نوسانات ارز در داخل مرتب تغییر می‌کند، سوپاپ اطمینانی برای تامین نهاده و کنترل قیمت نخواهد بود، مگر اینکه تولید نهاده در داخل افزایش یابد و وابستگی به واردات  به حداقل برسد.

به گفته علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی، دیمکاری ظرفیت بزرگی برای افزایش تولید نهاده در کشور است، از 17 میلیون هکتار زمین دیم قابل کشت فقط 6 میلیون هکتار زیر کشت می‌رو‌د در این راستا می‌توان انواع علوفه دامی، حبوبات و گروه غلات را با تکیه بر دستاوردهای محققان از قبیل، بذر اصلاح شده و روش‌های آماده‌سازی و کود دهی علمی، به عمل آورد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.