رایزنی هنیه و النخاله درباره پیشنهاد جدید آتش‌بس در غزه

دفتر سیاسی حماس، شامگاه امروز (جمعه)، در بیانیه‌ای از گفت‌و‌گوی تلفنی «اسماعیل هینه» رئیس این جنبش و «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین خبر داد.

خبر مرتبط
خط‌ونشان حماس برای اسرائیل/دخالت در اداره امور فلسطین را نمی‌پذیریم

عضو ارشد حماس تاکید کرد: ما به ارتباط سیاسی بین غزه و کرانه باختری متعهد هستیم و هیچ گونه مداخله اسرائیل در مدیریت امور فلسطین را نمی‌پذیریم.

طبق این بیانیه، دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی به بررسی تحولات میدانی و سیاسی فلسطین بخصوص نبرد «طوفان الاقصی» پرداخته‌اند.

حماس اشاره کرد که هنیه و نخاله درباره ابتکارهای مطرح‌شده درباره توقف تجاوزات به غزه با یکدیگر رایزنی و تاکید کرده‌اند که بررسی پیشنهاد جدید آتش‌بس مبتنی بر اصولی است که منجر به مذکراتی برای پایان نهایی تجاوزات به غزه، خروج ارتش اسرائیل از این منطقه، برداشته شدن محاصره و بازسازی نوار غزه و همچنین ارسال وسایل موردنیاز مردم فلسطین و اجرای یک توافق کامل برای تبادل اسرا است.

خبر مرتبط
بیانیه حماس در پی ممنوعیت ورود رهبران مقاومت فلسطین به آمریکا

حماس شب گذشته اول فوریه طی بیانیه‌ای طرح مجلس نمایندگان آمریکا برای ممنوعیت ورود اعضای سازمان آزادی‌بخش و رهبران مقاومت فلسطین به این کشور را محکوم، و واشنگتن را شریک جنایات تل‌آویو توصیف کرد.

این بیانیه پس از آن صادر شده است که روز یکشنبه هفته جاری، مذاکره‌کنندگان اسرائیلی، آمریکایی، مصری و قطری در پاریس بر سر چارچوبی برای توقف جنگ و آزادی سایر اسرای اسرائیلی نزد حماس به توافق رسیدند که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری خود در واشنگتن آن را «قوی و قانع کننده» توصیف کرد.

با این حال، گروه‌های مقاومت فلسطین تا لحظه انتشار این گزارش به جزئیات دقیقی از این طرح پیشنهادی اشاره نکرده‌اند.

در بیانیه حماس آمده است که گروه‌های مقاومت تنها در جهت مصلحت مردم فلسطین و محافظت از آن‌ها گام بر خواهند داشت.

اسماعیل هنیه و زیاد النخاله در عین حال در این گفت‌و‌گو اظهار کرده‌اند که مقاومت و پایداری مردم فلسطین و اراده سیاسی در نبرد طوفان الاقصی در نهایت منجر به آزادی، بازگشت و استقلال مردم فلسطین خواهد شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.