این نوشیدنی‌های طبیعی هضم غذا را راحت‌تر می‌کند

سر و صدای معده، تجمع گاز و اجابت مزاج دردناک تنها تعدادی از مشکلاتی هستند که ممکن است در زمانی که سیستم گوارش ما به خوبی کار نمی کند، با آنها مواجه شویم. این در حالی است که شاید مصرف یک نوشیدنی سالم ناراحتی دستگاه گوارش را تسکین دهد، سلامت روده را بهبود ببخشد و جذب مواد مغذی را بالا ببرد. مجموع این عملکردها در نهایت به هضم غذا کمک می کنند.

برای مثال آب گرم و کامبوچا (حاصل تخمیر چای) می ‌توانند به هضم غذا کمک کنند، اما در صورت ابتلا به مشکلات گوارشی مانند هرگونه زخم گوارشی یا بیماری زمینه ای دیگر، بهتر است پیش از مصرف نوشیدنی‌ های تخمیری، گازدار و به طور کلی هر ترکیب جدیدی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

خبر مرتبط
دلیل سقوط در خواب شناسایی شد!

این پدیده حرکت غیرارادی عضله در هنگام خواب، میوکلونوس خواب نامیده می‌شود (یا میوکلونوس هیپنیک) و در هنگام انتقال از یک مرحله خواب به فاز دیگر رخ می‌دهد.

گفتنی است که در صورت تداوم مشکلات گوارشی، سایر تغییرات سبک زندگی نیز می تواند کمک کننده باشند. اما کدام نوشیدنی های طبیعی برای کمک به هضم غذا بیشترین کاربرد را دارند؟ 

تمامی نکاتی که در این زمینه در اختیار علاقه مندان قرار داده می شوند، از طریق وب سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا قابل دسترسی هستند.

برای کمک به هضم غذا چه نوشیدنی هایی را می توان استفاده کرد؟

هنگامی که غذا یا مایع وارد بدن می شود، از مری به معده رفته و سپس توسط آنزیم های گوارشی تجزیه می شود. در ادامه پس از ورود به روده، مواد مغذی جذب جریان خون خواهند شد. طی این فرآیند، باکتری‌ های روده نقش مهمی در عملکرد گوارش دارند. در واقع، اختلال در باکتری های روده با چاقی و بیماری التهابی روده مرتبط است. آب و فیبر در این فرآیند به عبور مواد زائد از دستگاه گوارش و نرم شدن حرکات روده کمک می کنند.

نوشیدنی هایی که جذب مواد مغذی را تسهیل، سلامت روده را تقویت و به جلوگیری از التهاب در روده کمک می کنند، عبارت اند از:

- آب: علاوه بر اهمیت آن در روند هضم، تحقیقات معتبر نشان می دهند که آب گرم می تواند به بهبود وضعیت باکتری های روده هم کمک کند.

- دمنوش های گیاهی: این دسته از دمنوش ها شامل چای نعناع، چای زردچوبه، چای زنجبیل و چای رازیانه می توانند التهاب را کاهش داده و علائم ناراحتی گوارشی را تسکین دهند.

- آب آلو: این نوشیدنی پر از فیبر است و می تواند حرکات روده را افزایش دهد.

- آبمیوه ها یا اسموتی های سبز: این نوشیدنی ها سرشار از آب و فیبر هستند و می توانند به عبور مواد زائد از سیستم گوارشی کمک کنند.

- کامبوچا: این نوشیدنی منبع بسیاری از پروبیوتیک‌ ها است و ممکن است به جذب مواد مغذی نیز کمک کند.

- کفیر: سرشار از انواع پروبیوتیک ها، این نوشیدنی تخمیر شده شامل طیف وسیعی از مواد مغذی مهم است.

بعد از غذا از مصرف چه نوشیدنی هایی اجتناب کنیم؟

در حالی که برخی از نوشیدنی ها می توانند فرآیند هضم را بهبود ببخشند، برخی دیگر به وضوح فایده ای ندارند و حتی می توانند آسیب رسان هم باشند. به عنوان مثال، گاز موجود در نوشابه های گازدار می تواند سطح اسید معده را افزایش داده و باعث نفخ و مشکلات گوارشی متعدد شود.

و اما نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم: اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، نوشیدن نوشیدنی ‌های حاوی شیر گاو ممکن است منجر به ناراحتی و التهاب دستگاه گوارش شما شود.

برای هضم بهتر غذا از چه روش های دیگری می توانیم کمک بگیریم؟

اگر نوشیدنی کافی نبوده و هنوز برای هضم وعده غذایی خود به کمی کمک نیاز دارید، می توانید متدهای زیر را امتحان کنید:

- پیاده روی: ورزش سبک و نیروی جاذبه می توانند به حرکت غذا در سیستم گوارش کمک کنند

- دراز نکشیدن و نخوابیدن بعد از صرف غذا: خوابیدن بلافاصله بعد غذا می تواند روند هضم را کند کند

- مصرف پروبیوتیک: این ترکیبات می توانند به بهبود سلامت روده یاری برسانند(قابل تهیه از داروخانه ها)

- مقابله با استرس: شرکت در فعالیت هایی که سطح استرس را کاهش می دهند، بسیار موثر هستند، مانند تمرینات تنفس عمیق، یوگا و طب سوزنی

- ترک سیگار

برای هضم خوب، بسیار مفید است که:

- غذا را کامل بجوید

- یک رژیم غذایی متعادل پر از فیبر و آب داشته باشید

- غذاهای کامل را جایگزین گزینه های فرآوری شده کنید

- حواستان به مقدار و زمان غذا خوردن باشد (در صورت امکان از صرف غذا در ساعات آخر شب خودداری کنید!)

جمع بندی

اگر مشکلی دارید که بر سیستم گوارش شما تاثیر می گذارد یا آن که فقط می خواهید با احساسات ناخوشایندی همچون نفخ مقابله کنید، هیدراته ماندن بدن شرط اصلی و اولیه محسوب می شود.

نوشیدن آب گرم، دمنوش های گیاهی یا اسموتی های سبز با فاصله بعد از غذا می تواند به کاهش التهاب، بهبود سلامت روده و جذب بهتر کمک کند.

اگر حتی پس از تغییر سبک زندگی نیز نتوانستید به مشکلات گوارشی خود غلبه کنید، با یک پزشک خبره مشورت کنید. علاوه بر امکان تجویز آزمایش‌ های تشخیصی به منظور رد کردن مشکلات جدی ‌تر سلامتی، متخصصین گوارش و تغذیه می توانند بسیار موثر واقع شوند.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.