هشدار آذربایجان به فرانسه: در امور ما دخالت نکنید

پس از دستگیری «مارتن رایان» فرانسوی در اوایل دسامبر به اتهام جاسوسی، روابط دیپلماتیک فرانسه با جمهوری آذربایجان سرد شده است.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ادعای دیپلماسی فرانسه مبنی بر اینکه شهروند این کشور بدون هیچ دلیلی دستگیر شده است، کاملاً بی‌اساس است.»

خبر مرتبط
فرانسه، اوکراین را غافلگیر کرد

روزنامه فرانسوی فیگارو در گزارشی نوشت: «فرانسه قصد دارد ۸۵ موشک کروز دوربرد SCALP-EG را به اوکراین عرضه کند.»

فرانسه روز سه‌شنبه بازداشت مارتن رایان، یک تبعه فرانسوی متهم به جاسوسی و دستگیری‌اش در اوایل دسامبر توسط باکو در آذربایجان را «خودسرانه» دانست و خواستار آزادی فوری وی شد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به این اظهارات اعلام کرد: «این بیانیه بی‌اساس تحریف واقعیت و تلاشی جدید برای مداخله در امور داخلی جمهوری آذربایجان و در فرایند تحقیقات قانونی است. ما بار دیگر از طرف فرانسوی می‌خواهیم که دخالت خود را در امور داخلی متوقف کند.»

خبر مرتبط
آذربایجان برای بازگشایی سفارتش در ایران چه شرطی گذاشت؟

وزیر خارجه آذربایجان درباره بازگشایی سفارت این کشور در تهران گفت: بر اساس حکم دادگاه تصمیم خود را خواهیم گرفت. اگر حکم دادگاه آنگونه که می خواهیم باشد، ما نیز در این راستا تصمیم گیری می کنیم.

این ماجرا که چند روز پیش در رسانه‌های اجتماعی آذربایجان فاش شد، در حالی رخ می‌دهد که روابط بین پاریس و باکو بدتر شده است.

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان از فرانسه به دلیل حمایت از ارمنستان در درگیری بین ایروان و باکو انتقاد کرد. در نوامبر، او پاریس را متهم کرد که با مسلح کردن ارمنستان، پس از اعلام فروش تجهیزات فرانسوی برای دفاع زمین‌به‌هوا به ایروان، «زمینه جنگی جدید» در قفقاز را آماده کرده است.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه آذربایجان، در دسامبر، تنش‌ها با اخراج متقابل دو دیپلمات، موضوعی که به دستگیری مارتن رایان مرتبط است، افزایش یافت.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.