آماربالای مبتلایان به پر فشاری خون در این گروه سنی

 

حسین فرشیدی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: جمعیت بالای ۱۸ سال کشور ۵۴ میلیون نفر برآورد می‌شوند که سعی داریم تا در ۱۰ روز باقی مانده از زمان اجرای طرح پویش ملی سلامت غربالگری دیابت و فشارخون بالا، همه آنها در این طرح شرکت داده شوند.

وی اظهار داشت: تاکنون ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در این غربالگری شرکت کردند و روزانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر غربالگری می‌شوند و حدود ۵۰۰ هزار نفر پرفشاری خون و نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر مشکوک به دیابت هستند و باید آزمایش تخصصی‌تر بدهند تا در مورد بیماری آنها به یقین برسیم و سپس پرونده الکترونیک سلامت برای آنها تشکیل و تحت مراقبت قرار گیرند.

فرشیدی با بیان اینکه ۱۸۲ شهر در برنامه سلامت خانواده حضور دارند، گفت: با تکمیل این برنامه در شهرها، موضوع ارجاع استاندارد بیمار از سطح یک به بالاتر انجام می‌شود و هر زمان احساس شود نظام شبکه بهداشتی در تشخیص بیماری‌ها دچار کمبود شود، پویش‌های مشابهی هم اجرا خواهد شد.

پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان تا ۱۵ دی در سراسر کشور اجرا می‌شود تا وضعیت افراد بالای ۱۸ سال از نظر بیماری‌های فشارخون و دیابت مورد غربالگری قرار گیرد و وزارت بهداشت قصد دارد برای همه شرکت کنندگان در این طرح ملی پرونده سلامت ایجاد کند.

آنطور که بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آغاز این پویش اعلام کرده بود، اگر ۷۰ درصد جامعه آماری مورد نظر در این پویش مشارکت کنند، این پویش به اهداف خود رسیده است.

 

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.