پشت‌پرده دست رد عربستان به سینه آمریکا/ چرا بن سلمان به ائتلاف دریایی آمریکا نپیوست؟

روزنامه آمریکایی نوشته عربستان سعودی مایل نیست به ائتلاف دریایی تحت هدایت آمریکا در دریای سرخ بپیوندد.

پس از اعلام وزیر دفاع آمریکا مبنی بر تشکیل ائتلاف دریایی برای مقابله با حملات ارتش یمن به کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی، نام عربستان سعودی در میان غایبان به چشم می‌خورد.

طبق این گزارش، عربستان سعودی پس از هشت سال جنگ با یمن که خزانه ریاض را خالی کرد و یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان را رقم زد، چشم‌انداز صلح در مرزهای جنوبی خود را «هدف جذاب‌تری» به نسبت پیوستن به ائتلاف آمریکا می‌بیند.

نیویورک‌تایمز در ادامه نوشته «محمد بن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی قصد دارد این کشور را به «قطب تجارت جهانی» در سال ۲۰۳۰ تبدیل کند. او همچنین می‌خواهد نزاع‌های منطقه‌ای را حل کند و تنش‌ها را کاهش دهد؛ از جمله از طریق نزدیکی به رقیب منطقه‌ای خود یعنی ایران.

مقام‌های سعودی گفته‌اند بازگشت دوباره موشک‌های یمن به آسمان ریاض و یا هدف قرار دادن مناطق جنوبی عربستان، اتفاقاتی که در جنگ هشت ساله عادی بود، آخرین چیزی است که بن‌سلمان آن را می‌خواهد.

روزنامه آمریکایی نوشته راهبرد جدید سعودی‌ها در یمن که از اقدام نظامی مستقیم خودداری می‌کند و به سمت ارتباط با گروه‌های یمنی متمایل می‌شود، برگرفته از واقعیتی است پس از هشت سال جنگ؛ «حوثی‌ها عملا پیروز شدند».

تحلیلگران می‌گویند حداقل تاکنون، پاسخ انصارالله به جنگ در غزه به نظر نمی‌رسد که تمایل عربستان سعودی برای رسیدن به یک توافق درباره یمن را کمرنگ کرده باشد.

سلیمان العقیلی سردبیر روزنامه سعودی «الوطن» در شبکه اجتماعی ایکس نوشت عربستان سعودی «تمایلی ندارد در هرگونه تلاش غربی برای حمایت از اسرائیل وارد شود».

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.