افشاگری واشنگتن‌پست از کمبود مهمات در اوکراین/ ترس به جان ارتش کی‌یف افتاد

 روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی تحت عنوان «با متوقف شدن کمک‌های غربی، گلوله‌های توپخانه سربازان اوکراینی کم شده است» آورده است: در شرایطی که کمک‌های ایالات متحده و اروپا متوقف شده و زمستان آغاز می‌شود، کمبود مهمات باعث تشدید نگرانی کاملا ملموس و آشکار در پایتخت اوکراین شده است.

 

یکی از اعضای تیپ تهاجمی کوهستانی ۱۲۸ که در منطقه جنوب شرقی زاپوریژیا در حال نبرد است، گفت: «به توپچی‌های ما برای هر هدف، تعداد محدودی گلوله داده می‌شود.»

فراخوان اجباری اوکراین برای سربازی مردان + جزئیات

او که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، گفت: «اگر هدف کوچک باشد - به عنوان مثال یک موقعیت خمپاره‌انداز- در نتیجه، به او در کل پنج یا هفت گلوله می‌دهند. نیروها خسته هستند، خیلی خسته. با این حال آنها هنوز انگیزه دارند. بسیاری از نیروها می‌دانند که چاره دیگری ندارند.»

این نظامی اوکراینی ادامه داد: «اما شما نمی‌توانید صرفا با انگیزه در جنگ پیروز شوید. شما باید نوعی مزیت عددی، سلاح‌ها و سیستم‌های تسلیحاتی داشته باشید، در غیر اینصورت اوضاع بدتر و بدتر می‌شود. ما چقدر می‌توانیم دوام بیاوریم؟ گفتنش سخت است، اما نمی‌تواند طولانی باشد. همه این را می‌فهمند.»

آرتم ۳۱ ساله، یک توپچی اوکراینی در تیپ ۱۴۸ توپخانه که با یک هویتزر ۱۵۵ میلی‌متری شلیک می‌کند، گفت که واحد او پس از اینکه اخیرا از جبهه جنوبی در زاپوریژیا به مواضعی در شرق نقل‌مکان کرد، تفاوت «قابل‌توجه و چشمگیری» در انبارهای گلوله‌های توپخانه پیدا کرد.

این سرباز اوکراینی گفت که واحد او اکنون فقط ۱۰ تا ۲۰ گلوله در روز به سمت اهداف روس‌ها شلیک می‌کند، در حالی که قبلا به طور متوسط از ۵۰ گلوله و گاهی تا ۹۰ گلوله استفاده می‌کرد. او افزود: «اگر اوضاع تغییری نکند، یا حتی بدتر شود، ما نمی‌توانیم آنها را سرکوب کنیم و آنها ما را عقب می‌رانند. شما قرار است با روزی ۱۰ گلوله چه کار کنید؟ این اصلا برای پاسخ به پیشروی‌های آنها کافی نیست، چه رسد برای حمله به مواضع آنها.»

از زمان حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲، تامین ناکافی گلوله‌ها مشکلی دائمی برای اوکراین بوده است. با این حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در کنفرانس خبری آخر سال خود این کمبود مهمات را تأیید کرد اما مدعی شد که ارتش قوی است.

اوایل این ماه، زلنسکی از واشنگتن بازدید کرد و در آنجا از قانونگذاران آمریکایی خواست تا ۶۰ میلیارد دلار بسته کمکی که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای اوکراین پیشنهاد کرده، آزاد کنند. با این حال، زمانی که جمهوری‌خواهان این کمک را به اقدامات بحث‌برانگیز امنیتی مرزی گره زدند، هیچ توافقی حاصل نشد. چند روز بعد، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان کمک ۵۵ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا به اوکراین را مسدود کرد.

این تاخیرها که به دنبال ضدحمله ناموفق اوکراین در تابستان و پاییز رخ می‌دهد، موانع ناخواسته بیشتری را در آستانه تعطیلات زمستانی ایجاد کرده است.

روسیه همچنان به تلاش برای پیشرفت در جبهه‌های جنوبی و شرقی و همچنین حمله به شهرهای اوکراین با حملات پهپادی و موشکی ادامه می‌دهد که بسیاری از آنها توسط سیستم‌های دفاع هوایی بهبودیافته اوکراین خنثی شده‌اند. اما این سیستم‌ها هم به حمایت مستمر خارجی بستگی دارند.

سربازان اوکراینی مستقر در میادین نبرد اذعان دارند که هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه روسیه هم با کمبود گلوله‌های توپخانه‌ای مشابه اوکراین مواجه باشد، مشاهده نکرده‌اند.

گرچه مسکو مجبور شد تولید مهمات خود را در چند ماه اول پس از جنگ به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما از آن زمان توانسته است تحریم‌های سخت‌گیرانه غرب و کنترل‌های صادراتی را زیر پا بگذارد و تولید نظامی خود را دوباره تقویت کند.

روسیه این کار را تا حدی با بهره‌برداری از حفره‌های موجود در زنجیره‌های تامین انجام داده، به نحوی که شبکه‌های قاچاق غیرقانونی با تغییر مسیر، اجزای کلیدی تسلیحات را از جمله از ایالات متحده وارد کرده‌اند و این کار هم از طریق کشورهایی مانند ترکیه و ارمنستان صورت گرفته است.

همچنین توافق میان مسکو و پیونگ‌یانگ در ماه سپتامبر هم کمک مهمی بود و کره‌شمالی با تامین موشک و گلوله برای روسیه موافقت کرد. جولیان اسمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو به‌تازگی گفت که به نظر می‌رسد کره‌شمالی اخیرا «۱۰۰۰ کانتینر تجهیزات نظامی و مهمات» را برای استفاده در اوکراین به روسیه تحویل داده است.

در طرف دیگر، ژنرال الکساندر تارناوسکی از اوکراین به رویترز گفت که نیروها با کمبود مهمات مواجه هستند و برخی از برنامه‌ها به دلیل کمبود تدارکات تغییر کرده است.

با این حال ژنرال ایوان هاوریلیوک، یکی از معاونان وزیر دفاع اوکراین از صحبت در مورد کمبود مهمات خودداری کرد و گفت که صلاحیت انجام این کار را ندارد. سخنگوی وزارت دفاع اوکراین هم به درخواست برای اظهارنظر پاسخی نداد.

ایالات متحده مهمترین متحد اوکراین است و زلنسکی به‌تازگی به خبرنگاران گفت «مطمئن است که ایالات متحده به ما خیانت نخواهد کرد.» اما شکست بایدن در تامین بودجه مورد نیاز فوری برای اوکراین قبل از پایان سال نشان داد که کاخ سفید به سادگی نمی‌تواند حمایت همیشگی را تضمین کند.

بایدن که قبلا تاکید کرده بود ایالات متحده «تا هر زمانی که طول بکشد» در کنار اوکراین خواهد ماند، اوایل این ماه به جای آن گفت که «تا زمانی که بتوانیم» از کی‌یف حمایت خواهد کرد.

اوکراین با آگاهی از اینکه نمی‌تواند برای همیشه روی کمک‌های خارجی تکیه کند، در تلاش است تا تولید تسلیحات داخلی خود را افزایش دهد. وزیر صنایع استراتژیک این کشور روز چهارشنبه اعلام کرد که اوکراین قصد دارد سال آینده یک میلیون پهپاد به همراه هزاران سلاح میان‌برد و دوربرد دیگر بسازد.

اما پوتین در کنفرانس خبری پایان سال خود در این ماه به صراحت اعلام کرد که بر کاهش کمک غرب به اوکراین نظارت دارد. او گفت: «امروز، اوکراین تقریبا چیزی تولید نمی‌کند. همه چیز به صورت رایگان وارد می‌شود. اما هر چیز مفت و رایگانی ممکن است در نقطه‌ای به پایان برسد و ظاهرا کم‌کم به پایان می‌رسد.»

همچنین یکی از اعضای تیپ ۱۲۸ حمله کوهستانی اوکراین گفت: «ما همه چیز کم داریم.»

ایوان زادونتسف، افسر مطبوعاتی «گردان تهاجمی ۲۴ جداگانه» که با نام «آیدار» هم شناخته می‌شود، گفت حملات را در مقایسه با تابستان گذشته حدود ۹۰ درصد کاهش داده است. گردان او به مهمات ۱۲۲ میلی‌متری برای هویتزرهای دوران شوروی نیاز دارد و شرکای غربی در طول جنگ سعی کردند مهمات را برای اوکراین تهیه کنند.

تاکتیک گردان آیدار در اواسط پاییز با کاهش تحویل مهمات تغییر کرد. گرچه این گردان در گذشته با کمبود گلوله‌های توپ مواجه بوده، اما اکنون نگرانی‌هایی وجود دارد که این مهمات دوباره جایگزین نشود.

مانند تیپ توپخانه ۱۴۸، گردان آیدار در تلاش است تا خطوط دفاعی را در شرق، نزدیک شهر کلیشچیوکا که نیروهای اوکراینی در ماه سپتامبر از روسیه پس گرفتند، نگه دارد. اما ایوان زادونتسف می‌گوید که هرگونه برنامه‌ریزی برای حملات بیشتر «احمقانه است، چون ارتش روسیه برتری توپخانه‌ای دارد.»

او گفت که نگرانی‌ها در مورد سیاست مرزی ایالات متحده که کمک ایالات متحده به اوکراین را متوقف کرده، در مقایسه با فوریت مرگ یا زندگی اوکراینی‌ها در جبهه جنگ، کمرنگ است. او گفت «تصور اینکه کسی در خارج از این کشور حتی بتواند وضعیت در کشور و اینکه چقدر در وضعیت بحرانی است درک کند، اصلا ممکن نیست.»

این نظامی اوکراینی افزود: «امیدوارم دولت ایالات متحده درک کند که ایمن نگاه داشتن اوکراین بسیار ارزان‌تر از این است که در صورت شکست اوکراین، ایالات متحده بخواهد لهستان و کشورهای بالتیک را دوباره مسلح کند.»

 

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.