ادعا تایمز مبنی بر نقشه اسرائیل برای حمله به جنوب لبنان

روزنامه تایمز در گزارشی با اشاره به حملات راکتی اخیر میان نظامیان صهیونیست و حزب‌الله لبنان نوشته است که ارتش رژیم صهیونیستی نقشه‌هایی برای حمله به جنوب لبنان کشیده و احتمال دارد با وجود درخواست‌های حامیان غربی‌اش برای تحت کنترل داشتن آتش مناقشه جاری، درگیری‌ها را در غرب آسیا تشدید کند.

ارتش رژیم اشغالگر اعلام کرده است که می‌خواهد نیروهای حزب‌الله در جنوب لبنان را در جهت شمال به‌سوی رود لیطانی عقب براند؛ خطی که برای هر دو طرف از اهمیت نمادین برخوردار است.

از ابتدای جنگ جدید غزه در ماه اکتبر، طرفین حملات راکتی علیه یکدیگر را آغاز کردند.

مرکز تجمع اسرائیلی ها در خان یونس با خمپاره‌ هدف قرار گرفت

با این وجود، در گزارش تایمز آمده است که سیاستمداران و استراتژیست‌های نظامی صهیونیست می‌گویند به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند در پایان جنگ کنونی، تنها به یک آتش‌بس با حزب‌الله بسنده کنند.

از آغاز درگیری‌ها در مرز لبنان و اراضی اشغالی، حدود ۸۶ هزار تن از ساکنین شمال اراضی اشغالی در مرز لبنان گریخته‌اند و یک افسر ارتش اشغالگر در روز یکشنبه گفت که احتمالاً بسیاری از آنان حتی با برقراری آتش‌بس نیز حاضر به بازگشت نخواهند شد. با توجه به اینکه قدرت حزب‌الله به مراتب از حماس بیشتر است، رژیم صهیونیستی نگران است که حمله‌ای مشابه به حمله حماس به مواضع این رژیم در هفتم اکتبر، این بار از سوی حزب‌الله و در شمال سرزمین‌های اشغالی اتفاق بیفتد.

این افسر ارشد ارتش صهیونیستی گفت: آنچه در جنوب (در عملیات طوفان الاقصی) اتفاق افتاد نسبت به آنچه ممکن است آن‌ها (نیروهای حزب‌الله) در مناطق شمالی انجام دهند، هیچ است. سیاست ما این است که جنگ را به آن‌سوی مرز بکشانیم.

به گزارش تایمز، تصمیم درباره حمله زمینی به جنوب لبنان در نهایت به عهده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه جنگ اسرائیل خواهد بود، اما جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی می‌گوید که احتمال دارد دیگر هرگز وضعیت به روزهای قبل از هفتم اکتبر بازنگردد. او می‌گوید: ارتش آماده است. رئیس ستاد ارتش نقشه‌ها را تایید کرده و تاریخ‌هایی را برای آماده‌سازی اعلام کرده است.

کابینه جنگ رژیم صهیونیستی از روزهای نخست جنگ غزه بر سر اینکه تا چه حد تهدید حزب‌الله را جدی بگیرد، دچار اختلاف بوده است.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، در کابینه جنگ رژیم صهیونیستی، نتانیاهو بیش از همه نگران درگیری در جبهه‌ای جدید است؛ آن هم در حالی که ارتش اشغالگر با مقاومت شدیدی در غزه مواجه شده و به دلیل کشتار کورکورانه غیرنظامیان در غزه، مورد انتقاد جامعه بین‌المللی قرار دارد.

اما یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نسبت به حزب‌الله رویکردی تهاجمی در پیش گرفته و این حزب را تهدید کرده است که اگر نیروهایش را به آن‌سوی رود لیطانی منتقل نکند، رژیم صهیونیستی از هر ابزاری برای رسیدن به هدف خود استفاده خواهد کرد.

رود لیطانی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در درگیری کوتاه اسرائیل و لبنان در ۲۰۰۶، قطعنامه سازمان ملل مقرر کرد که تمامی نیروهای مسلح در لبنان به شمال این رود منتقل شوند؛ بجز نیروهای صلح‌بان سازمان ملل و ارتش رسمی لبنان.

اما حزب‌الله به این دلیل که رژیم صهیونیستی به تصرف بلندی‌های جولان پایان نداد، از خارج کردن نیروهایش از مرز اراضی اشغالی خودداری می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.