طالبان از خود رفع اتهام کرد/ تکذیب دست داشتن در انفجار پاکستان

 

 خبرگزاری صدای افغان گزارش داد، سخنگوی طالبان افزود: «ربط ‌دادن هر موضوعی به کشور دیگر راه‌حل محسوب نمی‌شود.»

حمله انتحاری و انفجار خودروی بمب‌گذاری شده توسط عناصر تروریستی به یک پایگاه ارتش در ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان منجر به جان باختن ۲۳ نظامی این کشور شد. نیروهای امنیتی پاکستان پس از این حمله در یک عملیات تلافی جویانه در مناطق مختلف ایالت خیبرپختونخوا ۲۷ تروریست را به هلاکت رساندند.

روابط عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد با صدور بیانیه‌ای حمله تروریستی به نیروهای امنیتی پاکستان را محکوم و با دولت و مردم این کشور به ویژه خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کرد.

سفر ناگهانی زلنسکی به نروژ /کمک ها به اوکراین ادامه خواهد داشت ؟

پاکستان، تحریک طالبان پاکستان را در زمره گروه‌های تروریستی قرار داده و هرگونه مذاکره و سازش با این گروه را منتفی اعلام کرده است. از زمان روی کار آمدن هیات حاکمه موقت در افغانستان، طالبان پاکستانی به یک چالش جدی در روابط دو کشور تبدیل شده است تا جایی که اسلام‌آباد اعلام کرد: از زمان خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان و روی کار آمدن طالبان، حملات تروریستی در پاکستان به ویژه با طراحی و مدیریت طالبان پاکستانی به شدت افزایش یافته است.

وزارت خارجه‌ پاکستان در واکنش به این حمله کاردار سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده و از او خواسته است به کابل اطمینان دهد حمله‌ اخیر را به طور «کامل» بررسی می‌کند و علیه عاملان آن اقدامات «جدی» انجام می‌دهد.

این وزارت همچنین از طالبان خواسته است «علنا» حمله اخیر را در بالاترین سطح محکوم کنند.

سخنگوی طالبان اما در اظهارات خود که امروز چهارشنبه از سوی تلویزیون ملی نشر شده، از وقوع حمله ابراز تأسف کرده و اشاره‌ای به محکومیت نکرده است.

او گفته است این حمله به افغانستان ربطی ندارد و از سوی این کشور انجام نشده است.

مجاهد با اشاره به موضوع تحقیق درباره‌ی حمله گفته است اگر اطلاعات موجود با طالبان به اشتراک گذاشته شود، حتما تحقیق صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرد محل حمله دیروز صدها کیلومتر از افغانستان دور است و به‌گفته او، منطقه‌ای است که نیروهای امنیتی پاکستان در آن‌جا قدرت دارند و باید قبل از وقوع خنثی می‌شد.

وزارت خارجه‌ پاکستان همچنین خاطرنشان کرده است این کشور خواستار بازداشت رهبر تحریک طالبان پاکستان در افغانستان و تحویل آنان به اسلام‌آباد است.

این وزارت تأکید کرده است در جهت جلوگیری از استفاده‌ از خاک افغانستان توسط تروریست‌ها علیه پاکستان، طالبان تمام اقدامات لازم را انجام دهند.

مقام‌های پاکستانی بارها گفته‌اند پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، حملات در پاکستان افزایش یافته است. اما مقامات طالبان با رد این ادعا تأکید کرده‌اند که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان متوجه دیگر کشورها نیست.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.