روابط چین و ویتنام وارد مرحله جدیدی شد

رئیس جمهور چین در دیدار با «نگوین فو ترونگ» دبیر کل حزب کمونیست ویتنام تاکید کرد که پکن از منظر راهبردی و بلند مدت به روابط پکن-هانوی نگاه می‌کند.

وزارت امور خارجه چین گزارش داد، «شی جین پینگ» امروز (سه‌شنبه ۲۱ آذر) در دیدار با نگوین فو ترونگ دبیر کل حزب کمونیست ویتنام گفت: پکن روابط با هانوی را اولویت دیپلماسی همسایگی می‌داند.

رسوایی بزرگ نخست‌وزیر ژاپن/دولت سامورایی‌ها در لبه پرتگاه!+فیلم

رییس جمهور چین اظهار داشت: روابط چین و ویتنام با تلاش دو طرف وارد مرحله جدیدی شده که دارای اعتماد سیاسی متقابل، همکاری محکم امنیتی، همکاری گسترده متقابل سودمند، حمایت مردمی و هماهنگی نزدیک‌تر چند جانبه و بهترین مدیریت اختلافات است.

وی افزود: روابط پکن و هانوی را همیشه از نگاه راهبردی و بلند مدت می‌بینم.

رییس جمهور چین: به روابط با ویتنام از منظر راهبردی و بلندمدت نگاه می‌کنیم

شی با اشاره به اینکه آماده است که با ترونگ جایگاه جدید روابط دو کشورا را اعلام کنند، خاطرنشان کرد که ساخت جامعه چین و ویتنام با آینده مشترک در چارچوب توسعه مشارکت راهبردی پکن-هانوی صورت می گیرد.

وی تاکید کرد که توسعه چین و ویتنام بر ثبات، توسعه و شکوفایی منطقه و جهان تاثیر خواهد داشت.

رییس جمهور چین: به روابط با ویتنام از منظر راهبردی و بلندمدت نگاه می‌کنیم

شی برای دیدار با مقامات ارشد از جمله «نگوین فو ترونگ» دبیر کل حزب کمونیست ویتنام و «وو ون تانگ» رئیس جمهوری این کشور ظهر امروز (سه‌شنبه ۲۱ آذر) وارد فرودگاه هانوی شد و مورد استقبال «فام مین جنگ» نخست وزیر ویتنام قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه دو کشور با کوه‌ها و رودخانه به هم متصل شده و دوستی دیرینه دارند، گفت: ویتنام در سال های اخیر با اصلاح سیاست های اخیر موجب شده تا به یکی از کشورهای مهم آسیا و آ. سه. آن تبدیل شود و در جامعه جهانی و منطقه نفوذ کند.

شی گفت: مشتاقانه منتظر دیدار با مقامات ارشد این کشور برای گفت و گو درباره مسائل راهبردی، جهانی و منطقه ای و ارتقای سطح روابط هستم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.