این مدل خوابیدن احتمال مرگ زودرس را بیشتر می کند

تحقیقات اخیر نشان می دهد که حفظ برنامه خواب ثابت می تواند به طور شگفت انگیزی، مفیدتر از صرف زمان بیشتر برای خواب باشد.دکتر کریس وینتر، متخصص مغز و اعصاب و متخصص خواب، گفت که توصیه می کند هر روز  در زمان مشخصی بخوابید و در همان ساعت از خواب بیدار شوید.

وی افزود: به طور کلی، برنامه خواب مهم است زیرا بدن ما زمانی بهترین عملکرد را دارد که بتواند اتفاقات آینده را پیش بینی کند نه اینکه فقط به آن واکنش نشان دهد.

مطالعه ای که ماه گذشته در ژورنال Sleep منتشر شد نشان داد که داشتن زمان خواب منظم خطر مرگ زودرس را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که اگرچه تعداد ساعت‌های خواب مهم است، اما خواب کوتاه‌تر و منظم‌تر با خطر کمتر مرگ زودهنگام در مقایسه با خواب طولانی‌تر با زمان‌های خواب نامنظم مرتبط است.

پس از تلاش برای داشتن خواب کافی در طول روزهای کاری، خوابیدن در آخر هفته ممکن است بهترین راه برای استراحت بسیار مورد نیاز به نظر برسد.

دکتر وینتر از برخی از کارگران شیفتی استفاده می کند که به طور منظم از شیفت های روز به شب می چرخند و در نتیجه در زمان های نامنظم به رختخواب می روند.

با این حال، افرادی که دائماً در شیفت شب کار می کنند، کمتر در معرض خطر مشکلات سلامتی قرار می گیرند، زیرا روال خواب آنها منظم است.

در طول روز، بدن هورمون هایی مانند کورتیزول که استرس را تنظیم می کند و سروتونین که خلق و خو را کنترل می کند، تولید می کند. در یک فرد سالم، سطح کورتیزول در حدود ساعت ۸ صبح به اوج خود می رسد و ما را از خواب بیدار می کند و در ساعت ۳ صبح روز بعد به پایین ترین سطح خود می رسد، قبل از اینکه ۵ ساعت بعد دوباره به اوج خود برسد.

در حالت ایده آل، این اوج در ساعت ۸ صبح با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تحریک می شود، اگر نه با زنگ هشدار. هنگامی که این اتفاق می افتد، غدد آدرنال و مغز شما شروع به پمپاژ آدرنالین می کنند.

در بعد از ظهر، سطح کورتیزول شروع به کاهش مداوم می کند. متابولیسم کند می شود، خستگی ایجاد می شود. سروتونین به تدریج به ملاتونین تبدیل می شود که باعث خواب آلودگی می شود.

از آنجایی که خواب برای کارگران شیفت همیشه در حال تغییر است، بدن آنها نمی تواند به درستی تولید هورمون را تنظیم کند که منجر به خواب ضعیف، مشکل در تمرکز، کمبود انرژی و نوسانات خلقی می شود.

دکتر وینتر می‌گوید: «من فکر می‌کنم مردم گاهی اوقات واقعاً ناراحت می‌شوند اگر بخواهند زمان بیدار شدن یا خواب خود را خیلی سخت‌تر کنند، زیرا در آن زمان نمی‌توانند بخوابند.

اگر شب ها دیر می خوابید، برای جبران آن چرت طولانی نزنید. این ممکن است زمانی که زمان خواب فرا می رسد، خوابیدن را دشوارتر کند.

دکتر وینتر افزود: چرت زدن اغلب مشکل خواب را تداوم می بخشد و یک شب خواب سخت را به یک مشکل دائمی تبدیل می کند!

 

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.