درخواست فوری ایران و عمان درباره جنگ غزه

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه سلطنت عمان و هیات همراه شب گذشته در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن خیرمقدم به همتای عمانی و هیأت همراه، این دیدار را فرصت مغتنمی در تداوم مشورت‌های مشترک و سازنده وزارتخانه‌های خارجه دو کشور در خصوص موضوعات مختلف مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی خاصه تبادل نظر در خصوص راههای پایان دادن به حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه غزه دانست.

ادامه رایزنی‌های برای شروع دوباره آتش‌بس در غزه/ اردوغان به دوحه سفر می‌کند

امیرعبداللهیان به برنامه برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور طی روزهای آینده در تهران اشاره کرد و افزود: سفر جنابعالی، سفر قریب الوقوع وزیر تجارت عمان و نیز برنامه برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور طی روزهای آینده در تهران، فرصت‌های بسیار خوبی برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور به شمار می‌روند.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابلاغ سلام گرم آیت الله رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به سلطان عمان، بر اهمیت اجرای کامل اسناد امضا شده در خلال دیدار رؤسای دو کشور تاکید نمود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به ارتقا حجم روابط تجاری دو کشور به حدود 2 میلیارد دلار، اظهار امیدواری کرد که با پیشرفت روند اجرای اسناد امضا شده در دیدار سران دو کشور و نیز اسناد آماده شده برای امضا در نشست آتی اجلاس کمیسیون مشترک و نیز سفر وزیر تجارت عمان به تهران، حجم این همکاری‌ها بیش از پیش افزایش یابد.

در این دیدار موضوع فلسطین و راه‌های پایان دادن به تجاوز جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه غزه و نیز کرانه غربی فلسطین مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت و طرفین در خصوص تداوم تلاش‌های مشترک در سطوح منطقه‌ای و بین المللی در حمایت از ملت مظلوم فلسطین تاکید کردند.

امیرعبداللهیان شهادت بیش از 16 هزار شهروند فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی طی 50 روز حملات وحشیانه این رژیم علیه غزه را نقض تمامی قوانین و مقررات بین المللی و اصول مندرج در کنوانسیون‌های ژنو و مصداق بارز نسل کشی و جنایت جنگی دانست و افزود: متأسفانه دور جدید حملات علیه غزه پس از توقف 7 روزه اخیر نیز با حضور وزیر خارجه آمریکا در کابینه جنگ رژیم صهیونیستی آغاز شده که نشان دهنده نقش حمایتی غیرقابل انکار دولت آمریکا از جنایت جنگی صهیونیست‌ها علیه شهروندان فلسطینی در غزه و کرانه غربی است. 

وی ضمن تشکر از مواضع ارزشمند و قوی سلطنت عمان در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها و حمایت از ملت مظلوم، مقاوم و صبور فلسطین، خواستار اقدام مؤثر کشورهای اسلامی و نیز جامعه جهانی برای پایان دادن فوری به حملات نظامی رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه غربی، رفع کامل محاصره غزه، گشایش گذرگاه‌ها، ارسال کمک‌های فوری انسان‌دوستانه و مقابله با کوچاندن فلسطینیان شد.

بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم سلطان عمان به رهبر انقلاب و رئیس جمهور کشورمان، از روابط بسیار نزدیک، برادرانه و مشورت‌ها و هماهنگی‌های سازنده میان دو کشور  در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار خرسندی کرد و افزود: دیدار جاری در استمرار مشورت‌های مستمر دو کشور در موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی بویژه در ارتباط با مسئله فلسطین است.

وزیر خارجه عمان از روند رو به رشد روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله تجاری و اقتصادی اظهار خرسندی کرد و با اشاره به برنامه‌های دوجانبه پیش رو از جمله اجلاس کمیسیون مشترک و دیدارهای پیش رو میان مسئولان اقتصادی دو کشور، این نشست‌ها و دیدارها را زمینه ساز تقویت روابط مستحکم دو کشور در زمینه‌های مختلف دانست.

بدر البوسعیدی با محکوم کردن جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین در غزه و کرانه غربی، خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای متوقف کردن حملات و جنایات رژیم اشغالگر اسرائیل علیه ملت صبور و مقاوم فلسطین شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.