لغو توافق‌های نظامی کره شمالی و جنوبی/ استقرار تسلیحات جدید در مرز دو کشور

وزارت دفاع کره شمالی همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه اقدامات نظامی را که در چارچوب توافق سال ۲۰۱۸ با هدف کاهش تنش در مرز کره جنوبی متوقف کرده بود، از سر می‌گیرد.

کره شمالی در بیانیه خود با اعلام لغو توافقات نظامی باکره جنوبی گفت: «از این پس نیروهای مسلح ما ملزم به اجرای توافق نظامی بین دو کشور نیستند. ما اقدامات نظامی از جمله در زمین، هوا و دریا را که با هدف کاهش تنش به اجرا گذاشته شده بود، معکوس خواهیم کرد و واحدهای نظامی نیرومندتر و تسلیحات جدیدی را در جوار نوار حائل غیرنظامی بین دو کشور مستقر خواهیم کرد.»

یک روز پیش از انتشار این بیانیه کره شمالی، همسایه جنوبی یعنی کره جنوبی اعلام کرده بود که در اعتراض به پرتاب یک ماهواره جاسوسی توسط کره شمالی بخشی از توافق سال ۲۰۱۸ بین دو کشور موسوم به «توافق نظامی همه جانبه» را لغو می‌کند.

رسانه‌های رسمی کره شمالی روز چهارشنبه با انتشار تصاویری اعلام کردند که سومین تلاش پیونگ‌یانگ برای پرتاب ماهواره نظامی به فضا با موفقیت انجام شده است.

ارتش کره جنوبی دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که کره شمالی یک ماهواره جاسوسی نظامی به فضا پرتاب کرده است. پیونگ‌یانگ پیش از این دو بار تلاش کرده بود این ماهواره را پرتاب کند که با شکست روبرو شد.

مقامات نظامی کره جنوبی روز یکشنبه در آستانه سومین تلاش کره شمالی برای پرتاب ماهواره به فضا، هشدار دادند که کره شمالی پرتاب ماهواره جاسوسی را انجام ندهد، زیرا سئول در واکنش توافق صلح بین دو کرده را به حالت تعلیق درمی‌آورد و در اقدامی تلافی‌جویانه برنامه نظارت هوایی را احیا می‌کند.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی بامداد روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور قصد دارد در آینده نزدیک چندین ماهواره شناسایی دیگر را به فضا پرتاب کند.

این گزارش پس از آن منتشر شد که کره شمالی در اوایل روز سه شنبه ماهواره جاسوسی Malligyong-۱ را در مدار قرار داد. به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، «پرتاب چندین ماهواره شناسایی اضافی در آینده نزدیک» توانایی به دست آوردن اطلاعات در مناطق مجاور کره شمالی، در درجه اول در منطقه کره جنوبی را بهبود می بخشد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.