اوکراین امیدوار به دیدار اردوغان با پوتین برای توافق غلات

«دمیترو کولِبا» وزیر امور خارجه اوکراین امروز (پنجشنبه) گفت که دیدار اردوغان با پوتین، احتمالا آخرین شانس برای بازگشت روسیه به توافق صادرات غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه خواهد بود.

توافق صادرات غلات از دریای سیاه، که توسط نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ امضا شد، شامل صادرات غلات، مواد غذایی و کود اوکراین از طریق سه بندر این کشور در سواحل دریای سیاه است. این توافق در ۲۲ جولای امسال در پی موافقت نکردن روسیه با تمدید آن، فسخ گردید.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، کولبا طی سخنرانی در نشست اعضای اتحادیه اروپا در اسپانیا توضیح داد: «به نظر من، ماه سپتامبر برای توافق غلات و روند صلح بسیار مهم خواهد بود. ما می‌دانیم که دیداری بین پوتین و اردوغان برگزار خواهد شد. این تقریبا آخرین فرصت برای بازگشت روسیه به توافق غلات است».

اوکراین سلاح مرگبار رو کرد/ این یک هشدار به روسیه است؟ + عکس

روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را تشکیل می‌دهند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است. به گفته سازمان ملل ۳۶ کشور جهان بیش از نیمی از نیاز گندم خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می‌کنند.

قرار است «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه با سفر به مسکو، درباره شرایط تمدید توافق غلات و همچنین سفر رئیس جمهور این کشور به سوچی برای دیدار با همتای روس وی رایزنی داشته باشد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.