چین در نزدیکی تایوان مانور نظامی برگزار کرد

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد، از ساعت هفت صبح امروز جمعه به وقت محلی تحرک ۲۲ هواپیمای نظامی چینی شامل جنگنده، بمب افکن، هواپیمای هشدار اولیه و پهپاد را شناسایی کرد که از این تعداد، ۱۳ فروند وارد آنچه که منطقه "پاسخ" تایوان خوانده شد،‌ شدند. این وزارتخانه جزئیات بیشتری درباره این موضوع مطرح نکرد اما گفت که تایوان هم هواپیماها و کشتی‌های خود را برای رصد آنها اعزام کرده است.

تایوان تاکنون محدوده این منطقه "پاسخ" را در حریم هوایی خود علنی نکرده اما معمولا نزدیکترین نظارت را صرف حوزه تنگه تایوان و منطقه جنوب و جنوب غرب این جزیره، جایی که معمولا فعالیت‌های نظامی چین در آنها متمرکز است، می‌کند.

چین هنوز برگزاری مانورهای نظامی بیشتر پیرامون تایوان را از بعد از مانور روز شنبه اعلام نکرده، اما معمولا مانورهای نظامی خود را بدون آنکه قبل یا بعد از برگزاری، آنها را اعلام کند، اجرا می‌کند.

توئیت سفیر چین درباره عضویت ایران در بریکس

وزارت دفاع تایوان اخیراً اعلام کرد، نتوانسته به این نتیجه برسد که آیا مانورهای نظامی چین که از روز شنبه برگزار شدند رسماً پایان یافته‌اند یا خیر چون اعلامیه‌ای درباره آنها منتشر نمی‌کند. چین همچنان به اجرای تحرکات نظامی خود در اطراف تایوان هر چند با شدتی کمتر از چند ماه پیش، ادامه داده است.

وزارت دفاع تایوان همچنین در بیانیه جداگانه دیگری اعلام کرد، در ۲۴ ساعت گذشته دو پهپاد چینی را نیز در نزدیکی شمال تایوان شناسایی کرده است.

طبق اعلامیه وزارت دفاع تایوان، هر دو پهپاد از خط میانی در تنگه تایوان عبور کردند. در بیانیه وزارت دفاع تایوان، یکی از این پهپادها از مدل BZK-۰۰۵ معرفی و اعلام شد که این پهپاد بعد از عبور از خط میانی به سمت ساحل شمال غرب تایوان حرکت و بعد به سمت شمال و شمال شرق تغییر مسیر داده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.