استفاده روسیه از پهپاد جدید انتحاری خود برای حمله به اوکراین

همزمان با افزایش حملات پهپادی روسیه و اوکراین علیه مواضع نظامی و زیرساخت‌های  همدیگر،  رسانه‌ها بعد از ظهریکشنبه به وقت تهران از بکارگیری ارتش روسیه از یک نوع پهپاد جدید انتحاری در جنگ با اوکراین خبر دادند.

خبرگزاری «نیوز آرمنیا» به نقل از خبرگزاری «تاس» نوشت، پهپاد انتحاری «پرایوت-۸۲» در اولین ماموریت رزمی در مناطق عملیاتی با دقت به سنگرهای نیروهای مسلح اوکراین برخورد کرد.   

بر اساس این گزارش، اولین استفاده رزمی از پهپاد پرایوت-۸۲ مدتی پیش انجام شد و این موضوع به تازگی در رسانه‌ها منتشر می‌شود. در این ماموریت، فاصله هدف تا محل پرتاب حدود ۱۲ کیلومتر بود. به گفته کارشناسان روس، برد پرواز این پهپاد انتحاری تا ۳۰ کیلومتر و سرعت آن تا ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد. روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده است. دولت اوکراین اما استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است. 

پوتین جزئیات پیش‌نویس توافق با اوکراین را فاش کرد

صنایع نظامی روسیه با وجود درگیر بودن با جنگ اوکراین و سفارش‌های خارجی، کماکان به تولید تجهیزات نظامی می پردازد. اخیرا شرکت صنایع دفاعی روسیه اعلام کرد، ۲ نوع پهپاد جدید را به عنوان بخشی از سیستم شناسایی و حمله که با جنگنده‌ها کار می‌کنند، با موفقیت آزمایش کرده است.

شرکت صنایع دفاعی «کرانشتاد» روسیه اعلام کرد که  پهپادهای «سیریوس» و «اوریون» را به عنوان بخشی از سیستم شناسایی و حمله که به طور مشترک با جنگنده‌ها کار می‌کنند، آزمایش کرده است.قرار است تحویل انبوه پهپادهای جدید سیریوس به نیروهای روسیه چندی دیگر آغاز شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.