این استان ها منتظر بارش شدید باران باشند

بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی سامانه بارشی روز آینده (جمعه) از سمت غرب وارد کشور می‌شود.

مخاطرات این سامانه رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید در بعضی ساعات، احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ و کاهش محسوس دما است.

بارش‌ها روز یکشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی اصفهان و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران نیز تشدید می‌شود.

لغزندگی جاده‌ها، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ از مخاطرات سامانه بارشی است.

سازمان هواشناسی به عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه کرده است.

خلیج فارس دوباره ناآرام می‌شود

آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی نشان می‌دهد از امروز (پنجشنبه) دوباره وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در خلیج فارس و تنگه هرمز سبب متلاطم شدن دریا می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود از بعدازظهر پنجشنبه تا دوشنبه هفته بعد خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان شاهد وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در سواحل هستند.

برای این مناطق افزایش سرعت باد تا ۴۰ نات معادل حدود ۷۶ کیلومتر بر ساعت و افزایش ارتفاع موج به حداکثر ۱.۵ متر به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب انتظار می‌رود.

این شرایط دوشنبه در شرق خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان پیش‌بینی می‌شود به طوری که اثرات مخاطره آمیزی همچون احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در پی دارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.