هراس شدید واشنگتن از روابط تهران – مسکو

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  در راستای هراس واشنگتن از روابط تهران – مسکو و عصبانیت از تعمیق این روابط مدعی شد: تعمیق همکاری ایران و روسیه بسیار خطرناک است و یک تهدید محسوب می شود.

سفر کم‌سابقه مقامات اسرائیل به روسیه / رایزنی تل‌آویو و مسکو درباره ایران

ودانت پاتل افزود: ایران همچنان بزرگ ترین حامی نظامی روسیه است.

وی ادعا کرد: ایران گلوله توپ و تانک در اختیار روسیه قرار داده است.از ماه اوت سال گذشته تاکنون ایران بیش از ۴۰۰ پهپاد عمدتا از نوع شاهد در اختیار روسیه قرار داده است و روسیه از این پهپاد ها برای حمله به زیرساخت های اوکراین استفاده کرده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: به طور جامع، این همکاری میان روسیه و ایران نه تنها یک تهدید برای اوکراین است بلکه تهدیدی برای کشورهای همسایه روسیه، ایران و جامعه جهانی است.

پاتل همچنین مدعی شد: تعمیق همکاری ایران و روسیه بسیار خطرناک است و یک تهدید محسوب می شود. این همکاری دو جانبه برای اوکراین و کشورهای همسایه ایران و روسیه و همچنین تمام جهان مضر است. آمریکا به نوبه خود اقدامات تنبیهی علیه ایران انجام داده و انجام خواهد داد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره انتخابات ترکیه نیز گفت که ترکیه یک کشور دموکراتیک است و ما اطمینان داریم مقامات این کشور مرحله دوم انتخابات را با توجه به قوانین ترکیه و اصول ناتو برگزار خواهد کرد.

این مقام آمریکایی ادامه داد: آمریکا آماده گسترش روابط با هر دولتی در ترکیه است که توسط مردم انتخاب شود.

پاتل در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مراسم روز نکبت و پاکسازی قومی فلسطینیان و موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد: ما همچنان شرایط سخت مهاجران فلسطینی را به رسمیت می شناسیم.

وی ادعا کرد: دولت کنونی آمریکا تاکنون ۹۴۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه در اختیار مهاجران فلسطینی قرار داده است.

پاتل ادعا کرد: ما همچنین متعهد به یک راهکار دو کشوری فلسطین و اسرائیل هستیم. همانطور که رئیس‌جمهور آمریکا گفته است، مردم فلسطین مستحق داشتن کشوری مستقل هستند و این همچنان سیاست آمریکا است.

رئیس جنبش اسلامی النهضه تونس به حبس محکوم شد

به گزارش ایرنا، پیش از این نیز، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی در گفتگوی تلفنی با خبرنگاران در واشنگتن ادعا کرد که ایالات متحده شاهد نشانه‌های گسترش همکاری های دفاعی "بی‌سابقه" میان ایران و روسیه است که به مسکو کمک می ‌کند جنگ اوکراین را طولانی‌تر کند.

این مقام کاخ سفید با بیان اینکه  ایران به دنبال وارد کردن تجهیزات نظامی چند میلیارد دلاری از روسیه است، گفت: روسیه و ایران در حال توسعه همکاری دفاعی خود هستند.

وی مدعی شد که ایران به عنوان بخشی از این همکاری، پهپادهای تهاجمی یک طرفه به روسیه تحویل می‌دهد که شامل تحویل بیش از ۴۰۰ فروند از این نوع پهپادها از مرداد گذشته تاکنون است و  در حال حاضر تعامل میان ایران و روسیه در زمینه فروش تسلیحات پیشرفته به ویژه پهپادهای پیشرفته‌تر ادامه دارد.

 کربی ادعا کرد: ایران با ارائه این پهپادها به روسیه،  مستقیماً به جنگ تجاوزکارانه مسکو در اوکراین کمک کرده است. ایران به فروش پهپادهای پیشرفته به روسیه ادامه داده و از آنها برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکا در خاورمیانه نیز استفاده کرده است. دلایل متعددی وجود دارد که باور کنیم روسیه از این پهپادها برای ادامه حملات خود علیه اهداف داخل اوکراین استفاده خواهد کرد.

غرب به رهبری آمریکا از ماهها همزمان با تشدید تنش ها در جنگ اوکراین، ادعاهایی ضد ایرانی را مطرح کرده که تهران آن را قاطعانه رد می کند.

جمهوری اسلامی ایران بی طرفی فعال خود را در جنگ اوکراین حفظ کرده و هرگز سلاحی به طرفین این جنگ برای استفاده در آن نداده است.  ایران بطور مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت و اعلام کرده است  به رغم موافقتنامه همکاریهای دفاعی دوجانب ، هرگز به طرفهای جنگ ،سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین نه قبل و نه بعد از درگیری نداده است.

ایران معتقد است: کشورهای غربی تلاش می کنند براساس تفاسیر نادرست و گمراه کننده بین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و استفاده از پهپادها در جنگ اوکراین ارتباط ساختگی برقرار کنند، درحالیکه قطعنامه ۲۲۳۱ نه صادرات سلاح را منع کرده و نه به دبیرخانه سازمان ملل دستور العمل و ظرفیت لازم را برای انجام این تحقیقات داده است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز  در واکنش به  ادعای بی اساس غربی ها و مقامات اوکراینی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین گفته است که ایران و روسیه توضیحات کامل و مفصلی را درباره ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین به سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند.

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز  گفته است: ما هیچ سلاح و پهپادی برای به کارگیری در جنگ با اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.