رئیسی: از افتخارات جمهوری اسلامی این است که مبتنی بر اراده مردم و رأی عمومی است

سیدابراهیم رئیسی صبح روز شنبه در همایش ملی روز شوراها که با حضور ۳ هزار نفر اعضای منتخب شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای سراسر کشور در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد، شوراها را نماد روشن مردم‌سالاری دینی و تحقق اراده مردم دانست و از حمایت تمام قد دولت از این نهاد مدنی سخن گفت.

رئیس جمهور گفت: شوراها هم ریشه در فرهنگ و مبنای دینی و قرآنی دارند و هم در قانون اساسی به امر شورا و تدبیر و خرد جمعی توجه ویژه شده است.

 رئیسی با اشاره به ۴ عنصر اصلی شکل‌گیری امت، تصریح کرد: امت از ۴ ویژگی هدفدار بودن، امام و مقتدا داشتن، حرکت و پویایی برخوردار است و توقف و ایستایی در آن راه ندارد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی همه نهادها برخاسته از رأی و اراده مردم هستند، اظهار داشت: از افتخارات جمهوری اسلامی این است که مبتنی بر اراده مردم و رأی عمومی است و مجموعه دولت و ملت و شوراها دارای یک مقصد و مقصود هستند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش از تجمیع دمکراسی و آرمان‌خواهی به عنوان ویژگی منحصر به فرد جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت: امروز کسانی که مدعی دمکراسی هستند از برخی دولت‌هایی حمایت می‌کنند که حتی یکبار هم انتخابات در کشورشان برگزار نشده و مراجعه به آرای عمومی نداشته‌اند، در حالی که در کشور ما به طور متوسط هر سال انتخابات برگزار شده است، اما با وجود این شکل دمکراتیک بودن، مورد حقد و کینه دشمنان است.

رئیسی با بیان اینکه شوراها به عنوان مجمعی از فرهیختگان و برجستگان و نمایندگان مردم ظرفیت عظیم و بی‌بدیلی دارند که می‌توانند کارهای بسیاری انجام دهند، اظهار داشت: شوراها با مردم و لایه‌های اجتماعی در ارتباط هستند و خواست و نیاز مردم را به خوبی می‌شناسند و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات را می‌دانند.

آیت‌الله رئیسی افزود: مجلس برخاسته از رأی مردم بوده و جایگاه خود را دارد، اما شوراها نیز می‌‌توانند زمینه و بستر بسیاری از قوانین و تصمیمات را فراهم کنند، چرا که از نظام مسائل شهر و روستا و تنگناهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آگاهند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایرادات توسعه‌یافتگی در برخی کشورها، اظهار داشت: امروز بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در حوزه اقتصادی و تولیدی پیشرفت کردند، اما ممکن است در مسائل اجتماعی و اخلاق و معنویت موفق نباشند.

رئیسی افزود: مشکلی که با تعریف غربی توسعه‌یافتگی داریم این است که تعریف آنها از انسان و نیاز انسان محدود به نظام اقتصادی و مادیات است، در حالی که باید به نیازهای معنوی و غیرمادی انسان‌ها نیز توجه داشت.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در سال‌های پس از انقلاب اسلامی کارهای زیادی انجام شده است، متذکر شد، کارهای زیادی هم باید انجام شود و لذا نیازمند کار جمعی و مشارکت عمومی هستیم و بهترین مسیر برای فعال کردن و نقش دادن هر چه بیشتر به مردم، نهاد شوراهاست.

رئیس جمهور با اشاره به نقش شوراها در تصمیم‌گیری‌های کلان گفت: مدیریت شهری و روستایی ابعاد مختلف دارد که یک بخش آن خدمات عمومی است و شوراها باید در سایر حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و رفع آسیب‌های اجتماعی که مردم را رنج می‌دهد هم نقش‌آفرین باشند.

 رئیسی بر همین اساس از شوراها خواست که تلاش کنند، شهرداری‌ها به سازمانی چابک و فعال تبدیل شوند و اگر کسی برای اشتغال به شوراها مراجعه می‌کند و اعضای شوراها نسبت به او احساس مسئولیت می‌کنند، به همین اندازه برای همه مردم و کشور نیز احساس مسئولیت کنند.

رئیس جمهور از ضرورت ثروت‌آفرینی در کشور نیز سخن گفت و اظهار داشت: شوراها با برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی تولید، ایجاد بازارچه‌های مرزی و توجه به اقتصاد دریا و اقتصاد گردشگری، توسعه فعالیت‌ها در حوزه آبزیان و رونق معادن و کشاورزی، می‌توانند ثروت‌های هنگفت موجود در کشور را از قوه به فعل برسانند.

رئیسی با بیان اینکه دولت خود را ملزم به حمایت از شوراها می‌داند، تأکید کرد: هر جا نیاز به اصلاحات ساختاری از طریق قانون‌گذاری باشد، دولت موضوع را از مجاری قانونی دنبال کرده و تلاش می‌کند وضعیت شوراها در سال آینده با امسال متفاوت شود و این نهاد مردمی بیش از پیش ارتقا یابد تا شوراها هم با تمام وجود از کشور و ملت حمایت کنند.

پیش از سخنان رئیس جمهور، «احمد وحیدی» وزیر کشور در سخنانی شوراها را نقطه بلند مشارکت مردم و مردم‌سالاری دینی دانست و با اشاره به مسئولیت شوراها در اداره شهرها و روستاها، از آنها خواست براساس مدیریت ایرانی و اسلامی در جهت بهبود شرایط زندگی مردم و وضعیت اجتماعی و فرهنگی کشور گام بردارند.

پرویز سروری رئیس شورای‌عالی استان‌ها نیز در این گردهمایی با اشاره به ۳ دیدار رئیس جمهور با اعضای شوراها در ماه‌های اخیر، این رویداد را نمایانگر عزم و اراده دولت برای مردمی کردن حوزه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی دانست.

وی از آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس جمهوری شورا باور و شورایاور یاد کرد و با اشاره به دستورات ۸ بندی، آیت‌الله رئیسی در اجلاس یازدهم شورای‌عالی استان‌ها خواستار «مساعدت دولت برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری و روستایی» و «تعیین متولی واحد برای مدیریت روستایی در سطح ملی» شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.