پوتین: روسیه از قوانین غرب پیروی نخواهد کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه گفت که غرب به دنبال تحمیل قوانین خود بر همه است, اما روسیه از آن‌ها پیروی نخواهد کرد.

به گزآرش خبرگزاری "تاس", پوتین در نشست شورای قانونگزاران گفت: شرکای ما یا باید بگوییم شرکای سابق در برخی کشورها به شکل جنون آمیز چارچوب قانونی و کانال‌های گفت وگو را تخریب می‌کنند و به دنبال تحمیل دیدگاه‌ها و به اصطلاح قوانین خود بر همه هستند.

توضیح امیرعبداللهیان درباره تبادل زندانیان با آمریکا/در انتخابات لبنان دخالت نداشته و نخواهیم داشت

وی ادامه داد: کسی هرگز این قوانین را ندیده است. چه کسی این قوانین را نوشته است؟ این قوانین مخفیانه تعریف می‌شوند و سپس با استناد به این قوانین اقدامات مخفی انجام می‌دهند. اما ما همراه این اقدامات مخفیانه نخواهیم بود و از قوانین آن‌ها پیروی نخواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت؛ روسیه خود را منزوی نخواهد کرد. ما روابط عملی، عادلانه و سودمند دوجانبه را با کشورهای دوست در اوراسیا، آفریقا و آمریکای لاتین گسترش خواهیم داد.

به گزارش ایرنا, پوتین ماه گذشته اعلام کرد: روسیه از مشارکت سازنده با همه کشورها استقبال می‌کند و ما قصد نداریم خود را منزوی کنیم و هیچ پیش‌داوری یا نیت خصمانه نسبت به کسی نداریم.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: امیدواریم شرکای ما در روابط خود با ما اصول برابری و منفعت متقابل را رعایت کنند.

پوتین با اشاره به اینکه چنین رویکردهایی در مفهوم سیاست خارجی روسیه که در ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) تصویب شد، بیان شده است، افزود: این مفهوم، منافع ملی روسیه را در چارچوب جهانی پیچیده و پویا در حال تغییر پیش‌بینی می‌کند و اهداف و مقاصد اساسی و همچنین زمینه‌های کلیدی در رابطه با دیپلماسی روسیه را ارائه می‌کند.

رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین موضوع این است که روسیه به‌عنوان یک کشور مستقل و خودکفا، فعالانه سیاست خارجی متوازن و چندسویه‌ای را با اولویت توسعه داخلی و با آگاهی ویژه نسبت به مسئولیت حفظ ثبات و امنیت در سطوح منطقه‌ای و جهانی دنبال خواهد کرد.

پوتین ماه گذشته با امضای فرمانی، مفهوم جدید سیاست خارجی این کشور را تائید و با آن موافقت کرد.

رئیس جمهور روسیه در نشستی با اعضای دائم شورای امنیت این کشور، گفت: امروز فرمانی را امضا کردم که مفهوم به‌روز شده سیاست خارجی روسیه را تشریح می‌کند.

پوتین افزود: وزارت خارجه روسیه به همراه سایر بخش‌ها سخت تلاش کرده‌اند تا مفهوم جدید سیاست خارجی را با واقعیت‌های مدرن مطابقت دهند.

شورای امنیت روسیه پیشتر تاکید کرده بود که مفهوم جدید سیاست خارجی این کشور منعکس کننده رویکرد جدیدی در روابط مسکو با غرب است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در سخنانی تصریح کرد: این فرمان، آمریکا را محرک اصلی سیاست‌های روسیه‌هراسی در جهان می‌داند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.