نسخه نهایی توافق‌نامه آتش بس یمن اعلام می‌شود

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع یمنی و بدون اشاره به نام وی نوشت: آتش بس جدید که قرار است عصر امروز اعلام شود، ممکن است حاوی چندین نکته از جمله از سرگیری صادرات نفت از میادین نفتی در جنوب و از مارب در شمال، لغو تمام محدودیت‌ها در بندر الحدیده، گسترش پروازها به فرودگاه صنعا و باز کردن تمام راه‌ها بین مناطقی که تحت کنترل دولت نجات ملی یمن و قسمت هایی که تحت کنترل نیروهای وفادار به دولت مستعفی و فراری یمن است، باشد.

این منبع اظهار داشت که ائتلاف عربی نیز متعهد شده تا بدون استثنا حقوق تمام کارکنان یمنی در مناطق تحت کنترل دولت نجات ملی و سایر مناطق را بپردازد و کمیته‌هایی را برای محدود کردن خسارات ناشی از جنگ، رسیدگی به آن‌ها و پرداخت خسارت به آسیب دیدگان تحت نظارت سازمان ملل و ضمانت بین المللی کشورهای بزرگ تشکیل دهد.

به نوشته اسپوتنیک، ائتلاف همچنین ملزم شده که پنج روز پس از آزادی اولین گروه از اسیران دو طرف که برای آزادی آن‌ها توافق شده، پرونده باقی اسرا را که هنوز بر سر تاریخ آزادی آن‌ها توافق نشده، تکمیل کند، پیش بینی می‌شود که توافق جدید با حضور نمایندگان کشورهای بزرگ از جمله روسیه، ایران، شورای همکاری خلیج فارس و سفرا و مسئولانی از کشورهای بزرگ امضا شود.

این خبرگزاری روسی ادامه داد: این اقدام پس از بحث‌ها و رایزنی‌های طولانی صورت می‌گیرد که در سال گذشته بین سعودی‌ها و ایرانی‌ها از یک سو و عربستان و انصارالله از سوی دیگر در عمان انجام شد از این رو رایزنی ها در این باره بعد از توافق تهران و ریاض و با میانجیگری چین تکمیل شد.

اسپوتنیک اضافه کرد: برجسته‌ترین محور توافق با ایران، تلاش تهران برای رسیدن به یک نتیجه و راه حلی سیاسی بوده که به جنگ یمن پایان دهد و عدم تکرار درگیری‌ها را تضمین کند.

این احتمال وجود دارد که بیانیه توافق جدید به موضوع جنوب بپردازد و به جنوبی‌ها قول دهد، پس از دوره انتقالی و رسیدن به مرحله توافق نهایی بین دولت نجات ملی و نیروهای وفادار به دولت مستعفی، به این موضوع رسیدگی شود تا دغدغه آنها را برطرف کند.

سازمان ملل روز پنجشنبه تاکید کرد که مردم یمن به یک صلح همه جانبه نیاز دارند تا به رنج‌های آن‌ها در نتیجه جنگ هشت‌ساله در کشورشان، پایان دهد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که هشت سال جنگ، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار یمنی را که ۷۴ درصد آن‌ها زن و کودک هستند، مجبور به فرار کرد و باعث افزایش فقر شد، اکنون دو سوم یمنی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

بیش از هشت سال است که یمن شاهد جنگ مستمر بین نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای ائتلاف که برای بازگرداندن دولت مستعفی و فراری یمن تلاش کرده‌اند، بوده که تبعات آن در ابعاد مختلف منعکس شده و بر اساس توصیف سازمان ملل ، بدترین بحران انسانی در جهان بوده است.

پس از انقلاب مردمی یمن، از سپتامبر ۲۰۱۴ نیروهای مسلح و کمیته‌های مردمی وابسته به دولت نجات ملی یمن کنترل بیشتر استان‌های مرکز و شمال یمن از جمله صنعا پایتخت این کشور را در دست گرفتند.

در ۲۶ مارس ۲۰۱۵، ائتلاف عربی به رهبری عربستان عملیات نظامی خود را در حمایت از دولت مستعفی و فراری یمن آغاز کرد تا مناطق یاد شده را از چنگ دولت نجات ملی یمن بازپس گیرد.

در همین حال، بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ جاری در یمن تا پایان سال ۲۰۲۱ جان ۳۷۷ هزار نفر را گرفت و خسارات زیادی که حدود ۱۲۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود را به اقتصاد این کشور وارد کرد و هم اکنون ۸۰ درصد مردم یمن به کمک‌های بشر دوستانه نیاز دارند.

جنبش انصارالله یمن هنوز به انتشار این خبر واکنش نشان نداده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.