احتمال سفر رئیس جمهور آمریکا به اوکراین

شبکه خبری ان.بی.سی از قول سه تن از مقام‌های کاخ سفید گزارش کرد سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به کی‌یف در حال بررسی است و چندین کشور از جمله لهستان به عنوان همسایه غربی اوکراین برای سفر بایدن در نظر گرفته شده است.

یکی از سخنگوهای شورای امنیت ملی آمریکا به نیویورک پست گفت: ما در حال حاضر هیچ برنامه سفری برای سالگرد حمله روسیه به اوکراین برای بایدن نداریم. سفر بایدن در حال بررسی است.

حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ بزرگترین درگیری اروپا از پایان جنگ دوم جهانی محسوب می‌شود.

درحالیکه تعداد دقیق سربازان کشته و زخمی در این درگیری مشخص نیست، ده‌ها هزار سرباز از هر دو طرف درگیری کشته و میلیون‌ها اوکراینی نیز به دلیل این درگیری، آواره شده‌اند.

بایدن یک ماه پس از آغاز درگیری اوکراین، سفری شتاب زده به لهستان داشت و در آن زمان گفته بود، می‌خواهد شخصا به اوکراین برود؛ اما اجازه ندارد.

وی همچنین از زمان شرکت در نشست ناتو در مادرید، اسپانیا در ژوئن گذشته میلادی به اروپا نرفته اگرچه در سپتامبر ۲۰۲۲ برای شرکت در مراسم تدفین ملکه الیزابت دوم به انگلیس رفت.

آمریکا و متحدان ناتو حامی جدی اوکراین از آغاز جنگ هستند و تحریم‌هایی جدی و شدیدی علیه روسیه وضع کرده و تاکنون میلیاردها دلار کمک نظامی و مالی به اوکراین داشته‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.