اظهارات بلینکن درباره راهبرد اخیر روسیه در جنگ اوکراین

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی که در بخارست سخن می گفت، افزود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه «آتش و خشم» خود را بر جمعیت غیرنظامی اوکراین متمرکز کرده است و راهبرد اخیر روسیه در هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی اوکراین باعث ایجاد تفرقه بین حامیان این کشور نخواهد شد.

تکرار ادعاهای رابرت مالی علیه ایران/ به توافق برجامی نزدیک بودیم!

بلینکن درحالی که در بخارست پس از دو روز اجلاس ناتو سخن می گفت، ادعا کرد: گرما، آب و برق، اینها اهداف جدید ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هستند. روسیه به شدت به اوکراین حمله می کند. این بی رحمی در مقابل مردم اوکراین وحشیانه است.

اتهام آمریکا به مرد آلابامایی به دلیل دور زدن تحریم ها علیه ایران

وزیر خارجه آمریکا، پوتین را متهم کرد که از طریق آسیب به منابع انرژی اوکراین در فصل سرما و گرسنگی دادن مردم این کشور و افزایش هزینه‌های انرژی در سراسر اروپا و جهان، تلاش می‌کند در ائتلاف غربی اختلاف ایجاد کند و آن را مجبور به پایان حمایت از اوکراین کند.

بلینکن افزود: این راهبرد کارساز نبوده و نخواهد بود. ما همچنان سعی خواهیم کرد اشتباهات روسیه را اثبات کنیم. این امری است که من با صدای بلند و واضح از همه کشورها در بخارست شنیدم.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، اعلام کرد برای تجهیز و احیای شبکه برق اوکراین، ۵۳ میلیون دلار به این کشور کمک خواهد کرد. آمریکا می‌گوید حملات موشکی روسیه به زیرساخت‌های اوکراین میلیون‌ها نفر را در معرض خاموشی قرار داده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: کمک آمریکا به کی‌یف در قالب تجهیزات مورد نیاز برای بازسازی شبکه برق این کشور است که در اولین فرصت ارسال خواهد شد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا بسته کمک‌های این کشور به اوکراین شامل ترانسفورماتورهای توزیع، قطع کننده‌های مدار و تجهیزات دیگر مورد نیاز شبکه برق است.

روسیه از ماه اکتبر تقریباً هر هفته حملات گسترده‌ای را علیه زیرساخت‌های انتقال برق و گرمایش اوکراین انجام داده است.

کیف و متحدانش می‌گویند حملات علیه زیرساخت‌های اوکراین آسیب زدن به زندگی غیرنظامیان است و یک جنایت جنگی محسوب می‌شود.

روسیه هدف از حملات هوایی خود را ضربه زدن به توان نظامی اوکراین اعلام کرده است و حمله به غیرنظامیان را رد می‌کند.

فرماندار منطقه «کورسک» روسیه گفت که نیروهای اوکراینی چندین حمله علیه یک نیروگاه برق انجام داده و باعث قطعی برق در این منطقه شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «رومن استاروویت» بامداد چهارشنبه در پیامی در تلگرام نوشت: در مجموع حدود یازده حمله انجام شد و یک نیروگاه برق هدف قرار گرفت.

وی افزود: در نتیجه این حمله، برق در برخی مناطق سودژا و کورنوو قطع شد.

این نواحی با شمال شرقی اوکراین هم‌مرز هستند. هنوز اطلاعاتی درباره تلفات احتمالی این حملات منتشر نشده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.