پاسخ قاطع ایران به تحریم‌های آمریکا/ گازدهی به صدها سانتریفیوژ نسل جدید

حسین امیر عبداللهیان در حاشیه مراسم اعطای هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در جمع خبرنگاران گفت: مایلم در جمع شما به آنچه بین ما و طرف آمریکایی در موضوع مذاکرات جهت لغو تحریم‌ها رخ داد اشاره کنم. به یاد دارید که در هفته‌های گذشته در حالیکه ما برای مرحله جدیدی از مذاکرات آماده می‌شدیم به یکباره طرف آمریکایی با هدف امتیاز گرفتن در میز مذاکره طرح قطعنامه‌ای را در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرد و قطعنامه‌ای را روی میز گذاشت و ما متعجب شدیم در حالیکه در همان زمان و به کرات در این ایام از طرف بایدن دائما پیام‌هایی با واسطه دریافت می‌کنیم که آمریکا حسن نیت دارد و در بازگشت به توافق جدی است، باز هم قطعنامه روی میز گذاشته و ما هم البته پاسخ قاطع خود را به طرف آمریکایی دادیم. 

وی افزود: در هفته جاری نیز آقای بوررل، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا  ابتکاری را ارائه داد و متنی را برای همه طرف‌ها، ١+۴ و آمریکا ارسال کرد و ما در پایتخت‌ها در حال بررسی این متن و توافق برای جمع شدن دور میز مذاکره هستیم.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: روز گذشته شاهد صدور تحریم جدید از سوی آمریکا بودیم این اقدامات غیرمنطقی و این جنون تحریم‌های بی‌اثر  است. بایدن، بیلینکن و راب مالی هم اشاره کرده‌اند که تحریم‌های حداکثری ترامپ شکست خورده است حتی خود آقای بوررل در متن اخیر و در ابتدای متن اشاره داشته که «به دلیل شکست فشار حداکثری ترامپ» و بعد ایده‌های جمع‌بندی شده خودش را مطرح می‌کند اما باز شاهد جنون اعمال تحریم‌ها هستیم که البته فقط نمایش است و تاثیر ملموسی روی زمین ندارد.

وی گفت: من مایلم اشاره کنم که در پاسخ به این اقدام آمریکا نسبت به گازدهی صدها سانتریفیوژ نسل جدید از شب گذشته بر اساس تصمیمی که گرفته شد، اقدام کردیم. آمریکایی‌ها تصور نکنند با این اقدامات در میز مذاکره می‌توانند امتیاز بگیرند، زیاده خواهی را کنار بگذارند. ما اهل منطق و مذاکره هستیم و برای رسیدن به توافق قوی، جدی و پایدار مصمم هستیم اما اگر طرف آمریکایی بخواهد این مسیر را ادامه بدهد هرگز دست بسته نخواهیم بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.