به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در بیانیه از روسیه خواست که در مذاکراتی برای یک «چهارچوب جدید کنترل سلاح‌های هسته‌ای » برای جایگزینی با پیمان «استارت» شرکت کند.

 بایدن گفت دولت او آماده است «به طور فوری» برای این چارچوب جدید وارد مذاکره شود، به شرطی که روسیه نشان دهد که آماده از سرگیری همکاری در زمینه کنترل سلاح‌های هسته‌ای با ایالات متحده است.

 

«پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک» نو ‌یا  «پیمان استارت نو» (New START Treaty) در سال ۲۰۱۰ میان آمریکا و فدراسیون روسیه امضا شد و از ۵ فوریه ۲۰۱۱ به اجرا در آمد. مدت ۱۰ ساله در نظر گرفته شده برای آن در ۵  فوریه ۲۰۲۱ به پایان رسید. اما این پیمان دارای گزینه‌ایی است که در آن هر یک از طرفین می‌توانستند خواستار تمدید آن برای پنج سال دیگر شودند. با توجه به تمدید این پیمان در سال ۲۰۲۱ انتظار می‌رود طرفین تا پایان ۴ فوریه ۲۰۲۶ به تعهدات خود بر اساس آن پایبند بمانند.

بایدن همچنین گفت که چین نیز می‌تواند در این مذاکرات شرکت داشته باشد.

 

یک مقام وزارت خارجه روسیله در واکنش به این بیانیه به خبرگزاری رویترز گفت: «آیا این یک بیانیه جدید است یا وب‌سایت کاخ سفید هک شده است. اگر این  موضوعی جدی است، آنها دقیقا قصد دارند با چه کسانی در این باره بحث کنند؟»

«پیمان استارت نو» آمریکا و روسیه را به محدود کردن شمار استقرار موشک‌های بالستیک‌ قاره‌پیما، موشک‌های بالیستیک شلیک‌شونده از زیردریایی و بمب‌افکن‌های سنگین مجهز به سلاح‌های هسته‌ای متعهد می‌کند.

 

این پیمان همچنین شمار کلاهک‌های جنگی هسته‌ای استقرار یافته در موشک‌ها و بمب‌افکن‌ها و شمار پرتاب‌کننده‌های این موشک‌ها را محدود می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.