رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از ارائه بیش از ۲ هزار خدمت بهداشتی و درمانی به زائران ایرانی حج ۱۴۰۱ خبر داد، گفت: تا کنون خبری از بیماری کرونا، وبا و آبله میمون در میان زائران ایرانی نیست.

سید علی مرعشی در خصوص خدمت رسانی به زائران در حج سال ۱۴۰۱، گفت: همه داروهای مورد نیاز حج امسال را به عربستان ارسال کردیم. البته سرم و شربت را به دلیل وزن بسیار بالا و هزینه‌هایی که دارد، از عربستان تهیه می‌کنیم اما سایر داروها از ایران ارسال شده و وارد عربستان شده است. در حال حاضر منتظر هستیم که اقدامات اداری و گمرکی آن‌ها انجام شده و ترخیص شوند.

وی افزود: باتوجه به اینکه به تدریج حجاج اعزام شده‌اند، تاکنون از بخشی از داروهایی که به صورت تدریجی ارسال کردیم، استفاده شده و بخشی را هم از طریق سیستم سعودی در محل خریداری کردیم تا بار اصلی‌ دارو ارسال شود و بتوانیم خدمات را ارائه کنیم.

مرعشی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون در حوزه دارو و تجهیزات مشکلی نداشتیم، گفت: تقریبا خدمات مورد نیاز در اختیار زائران قرار گرفته است. خبر خوش هم این است که فعلا بیماری خاصی در میان زائران مشاهده نشده و مراجعات عمدتا سرپایی و اولیه بوده است. در بین حجاج ایرانی هیچ بیمار مبتلا به کرونا یا مورد آبله میمون نداشتیم و گزارش نشده است و در مجموع زائران در سلامت کامل هستند.

تاکنون حدود یک هزارو ۳۴۴ ویزیت، ۴۶۰ مورد تزریقات و سرم تراپی، یک مورد گچ‌گیری، ارائه خدماتی مانند کنترل فشار خون و پانسمان نیز صورت گرفته و در مجموع حدود ۲ هزار خدمت به حجاج در مدینه منوره ارائه شده است. در عین حال یک مورد هم انتقال بیمار به بیمارستان سعودی داشتیم که یکی از حجاج به دلیل مشکل قلبی و برای دریافت خدمات بهتر و بیشتر به بیمارستان سعودی منتقل شد. زیرا ما در مدینه در حد درمانگاهی ارائه خدمات می دهیم و برای خدمات بیشتر در صورت لزوم به بیمارستان‌های سعودی اعزام می‌شوند.

وی در ادامه درباره وضعیت شیوع وبا با توجه به فصل گرما نیز گفت: مورد وبا تاکنون در بین حجاج ایرانی مشاهده نشده است.

‌ هم اکنون ۱۸ هزار و ۶۵۴ زائر و نیروی عوامل در عربستان استقرار دارند. امسال ۳۹ هزار و ۶۳۰ زائر ایرانی برای انجام مناسک حج تمتع از طریق ۱۸ فرودگاه پروازی در نقاط مختلف کشور راهی سرزمین وحی خواهند شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند