مادرید آموزش های لازم برای استفاده از تانک ها را در مرحله نخست در جمهوری لتونی به نیروهای اوکراینی ارائه خواهد کرد. اسپانیا در چارچوب ماموریت ناتو، ۵۰۰ سرباز در لتونی مستقر کرده است.

ال پائیس نوشت: مرحله دوم آموزش نیروهای اوکراینی احتمالا در اسپانیا خواهد بود.

این روزنامه چاپ مادرید نوشت: وزارت دفاع اسپانیا در حال نهایی کردن تحویل موشک های سطح پایین قدیمی این کشور به اوکراین است.

براساس این گزارش، اسپانیا تاکنون مهمات، تجهیزات حفاظتی و سلاح های سبک به اوکراین ارسال کرده است و در صورت تحقق، این اولین محموله سلاح های سنگین ارسالی این کشور خواهد بود.

«ال پائیس» به نقل از منابع دولتی نوشت: افزایش حمایت تسلیحاتی مادرید از کی یف نتیجه بازدید «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا از کی یف در ۲۱ آوریل است که به خاطر پیچیدگی های عملیاتی تاکنون به تاخیر افتاده بود.

به خاطر مسطح بودن منطقه دونباس در شرق اوکراین، کی یف برای پیروزی در این نبرد نیازمند سلاح های سنگین به ویژه تانک است. کشورهای اروپایی به خاطر ترس از اقدام متقابل کرملین، تاکنون بیشتر از آنکه سلاح سنگین به اوکراین بفرستند وعده آنرا داده اند. 

روسیه درباره پیامدهای ارسال تجهیزات سنگین به اوکراین، به کشورهای غربی هشدار داده است و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گو با کانال یک تلویزیون دولتی روسیه، اعلام کرد: اگر آمریکا موشک های با برد بیشتر در اختیار اوکراین قرار دهد، روسیه نقاطی از این کشور را هدف قرار می دهد که تاکنون هدف قرار نداده است.

پوتین تصریح کرد: هدف هیاهوها درباره کمک های تسلیحاتی به اوکراین، طولانی کردن جنگ اوکراین است.

رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن نیز  پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع داد.

درگیری ها در اوکراین و نیز واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

اسپانیا به اوکراین ضدهوایی و تانک لئوپارد می دهد

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

126 نفر این پست را پسندیده اند