وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت در همه وزارتخانه ها خبر داد.

بهرام عین اللهی در هشتمین جلسه قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت که در ستاد وزارتخانه برگزار شد، افزود: اولین جلسه ستاد ملی جمعیت در حضور رییس جمهور برگزار شد و دستگاههای مختلف گزارش کار خود را ارائه کردند و در این جلسه مقرر شد تمام وزارتخانه ها قرارگاه جوانی جمعیت را تشکیل دهند.

وی ضمن تاکید بر اجرایی سازی برنامه ها و اقدامات عملی در حوزه جوانی جمعیت، خواستار اقدام نظام رسانه ای کشور به خصوص رسانه ملی در حوزه جمعیت شد.

 صابر جباری، رییس اداره جوانی جمعیت و رییس دبیرخانه قرارگاه عملیاتی سلامت و جوانی جمعیت وزارت بهداشت نیز در این جلسه گفت:  پیام  مقام معظم رهبری که از آن به عنوان حسنه ماندگار یاد می کنند، به این اشاره دارد که در کنار قانون و تدابیر اجرایی که دستگاه های دولتی به آن می پردازند، به دو چیز نیاز داریم، یکی فرهنگسازی در فضای عمومی و دیگری فرهنگسازی در نظام بهداشتی.

وی افزود: در جلسات بعدی قرارگاه برنامه ای آماده می کنیم تا فرهنگسازی در نظام بهداشتی که تکلیف وزارت بهداشت است، تشریح شود.

علی طبائیان، مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز از تغییر تعهدات خدمات پزشکان و پیرا پزشکان برای مادران باردار و دارای فرزند زیر دو سال، کسر تعهدات قانونی خدمت پزشکان و پیرا پزشکان به ازای هر فرزند ۶ ماه، گذراندن تعهدات قانونی خدمات پزشکان و پیراپزشکان در محل سکونت خود برای مادران خبر داد و گفت: در حوزه ترویج و آگاهی بخشی در خصوص جنبه های مثبت ازدواج و فرزندآوری و آثار منفی کاهش جمعیت، برنامه های عملیاتی متعددی در دست اجراست.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی برای دانشجویان و کادر دانشگاه ها، تدوین شیوه نامه انجام فعالیت های آموزشی مربوط  با ذکر برنامه های راهبردی و وظایف معاونت های ذی ربط در دست اقدام بوده و در دستور شورای عالی برنامه ریزی است که به زودی نهایی و ابلاغ می شود.

در این جلسه همچنین در خصوص تخصیص اعتبار برای تشویق کارکنان تازه ازدواج کرده و تازه صاحب فرزند شده، فعالیت مراکز تحقیقاتی در حوزه باروری، آموزش بهورزان، تولید و توزیع بسته های فرهنگی آموزشی در حوزه جمعیت و فرزندآوری و برگزاری دوره های مهارتی برای ماماها بحث و تبادل نظر شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند