جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به پیش نویس محرمانه دیوان عالی آمریکا در مورد غیرقانونی اعلام کرد که حق زنان برای سقط جنین "اساسی" است.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی با ارتباط دادن این مساله به انتخابات میاندوره ای کنگره  از مردم آمریکا خواست تا مقامات بیشتری را که طرفدار سقط جنین هستند، در ماه نوامبر انتخاب کنند تا دموکرات ها بتوانند قانونی برای حمایت از حقوق سقط جنین تصویب کنند.

بایدن افزود، معتقدم حق انتخاب یک زن، اساسی است. قانون محافظت از حق یک زن برای حاملگی یا سقط جنین تقریباً پنجاه سال است که قانون کشور بوده است، و عدالت اساسی و ثبات قانون ما ایجاب می کند که این حق لغو نشود.

وی ادامه داد: اگر دادگاه قانون رو را لغو کند، محافظت از حق انتخاب (سقط جنین) زنان بر عهده مقامات منتخب آمریکا در تمام سطوح دولتی خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: محافظت از این حق همچنین بر عهده رای دهندگان خواهد بود که مقامات طرفدار  سقط جنین  را در نوامبر امسال انتخاب کنند.

بایدن با این حال در این بیانیه خود که پیش از سفرش به آلاباما منتشر شد، اعلام کرد مشخص نیست این متن اولیه لایحه دادگاه عالی، تصمیم نهایی این نهاد است یا خیر.

وی گفت: ما نمی دانیم که آیا این پیش نویس است یا اینکه منعکس کننده تصمیم نهایی دادگاه عالی است. این لوایح نشان دهنده حمله مستمر به حقوق سقط جنین و باروری است.

این اظهارات رییس جمهور بایدن یک تفاوت عمده با بیانیه های گذشته وی دارد زیرا کاخ سفید در گذشته  اغلب از استفاده از کلمه «سقط جنین» اجتناب می کرد.

 بایدن همچنین در مصاحبه با خبرنگاران گفت: این برای من بسیار نگران کننده است که بعد از ۵۰ سال، ما حق انتخاب سقط جنین یک زن را از وی سلب می کنیم.  این اقدام هر تصمیم دیگری در رابطه با مفهوم حریم خصوصی را زیر سوال می رود. به نظر من  قضاوت در مورد  حق انتخاب سقط جنین بر اساس تصمیم دیوان عالی آمریکا زیاده روی است.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: بنابر یک طرح پیش نویس، دیوان عالی آمریکا قصددارد تا سقط جنین در سراسر آمریکا را غیر قانونی اعلام کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، تارنمای خبری سی ان ان دراین باره نوشت: افشای  این پیش نویس و  سند محرمانه دیوان عالی آمریکا که توسط (تارنمای خبری آمریکایی) «پلتیکو» منتشر شده، حاکی است نویسنده این  پیش نویس قاضی «ساموئل آلیتو» ، (یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا) نظری مخالف آزادی سقط جنین در آمریکا داشته است.

این شبکه خبری با پرداختن به بخشی از این پیش نویس گزارش داد: قاضی آلیتون در این متن نوشته است که حکم پرونده سقط جنین از همان ابتدا اشتباه بوده است.

تارنمای این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه این خبر می نویسد: بنابر این پیش نویس ، دادگاه حق سقط جنین را لغو خواهد کرد. این نظر یکی از پرپیامدترین تصمیم ها طی چند دهه گذشته از سوی دیوان عالی آمریکا خواهد بود که در زمینه سلامتی زنان و حق سقط جنین بدنبال خواهد داشت.

سی ان ان درادامه نوشت: به نظر می رسد پنج قاضی از مجموع  ۹ قاضی فدرال به لغو این قانون رای خواهند داد،اما قرار نیست تا این نظر تا اواخر ماه ژوئن انتشار یابد، با این حال تقریبا نیمی از ایالت های آمریکا قوانینی را تصویب کرده و یا تصویب خواهند کرد که به موجب آن سقط جنین ممنوع است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند