جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی و همزمان با افزایش تنش های جهانی با روسیه در پی وقوع جنگ در اوکراین در سخنانی از کاخ سفید افزود، این اقدام از حمایت قوی دو حزبی در کنگره (حزب دموکرات و جمهوری‌خواه) و همچنین در آمریکا برخوردار است. ما جنگ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را تامین مالی نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه پاسخ متحد به اقدامات پوتین و اتحاد میان تمام اعضای ناتو و اتحادیه اروپا، تمرکز اصلی من بوده است، تصریح کرد ما این اقدام را در حالی انجام می دهیم که برخی از متحدان اروپایی ممکن است نتوانند تمهیدات مشابهی اتخاذ کنند. ما بیش از تمام کشورهای اروپایی، نفت و گاز تولید می کنیم.

بایدن اظهار داشت ما درحال همکاری با اروپا برای ایجاد یک راهکار طولانی مدت جهت کاهش وابستگی آنها به انرژی روسیه هستیم. ما در حفظ و افزایش فشار بر پوتین متحد هستیم. این اقدام جهت افزایش سختی های پوتین است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد دفاع از آزادی برای آمریکایی ها نیز هزینه خواهد داشت. جمهوری خواهان و دموکرات ها این امر را درک می کنند.

بایدن با اشاره به گفتگوی خود با ولودیمیر زلنسکی ریئس جمهوری اوکراین گفت که واشنگتن تاکنون بیش از یک میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده و محموله های دفاعی آمریکا هر روز وارد اوکراین می شوند و کمک های بشردوستانه ادامه دارد.

وی همچنین با اشاره به سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه خود به اروپا (لهستان، مالداوی) و نیز ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به اروپا و سفر پیش روی کامالا هریس معاون رئیس جمهوری به لهستان و دیدارها با متحدان آمریکا اشاره کرد و گفت که این دیدارها انجام شد تا به آنها در مورد تعهد آمریکا به قلمرو اوکراین اطمینان داده شود.

بایدن با بیان اینکه روز گذشته با همتایان خود در فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد خشونت در حال تشدید روسیه در اوکراین و اقدامات ما برای پاسخ به این تهاجم گفتگو کردم، افزود  ما درحال اجرای مهمترین بسته تحریم ها در تاریخ هستیم و این تحریم ها صدمه قابل توجهی به اقتصاد روسیه وارد می کنند.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد که از زمان آغاز جنگ پوتین،  روبل روسیه اکنون ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. یک روبل کمتر از یک پنی آمریکا ارزش دارد و بانک مرکزی روسیه اکنون نمی تواند ارزش روبل را حفظ کرده و ارزش آن را افزایش دهد. ما ارتباط بزرگ ترین بانک های روسیه از شبکه مالی جهان را قطع کردیم و توانایی آنها برای تجارت را فلج کردیم.  ما همچنی توانایی دسترسی روسیه به تکنولوژی مانند قطعات الکترونیک را مسدود کرده ایم.

وی اظهار داشت که تمام اقتصاد های بزرگ درحال خروج از روسیه هستند، شرکت های بزرگ مالی و تجاری درحال خروج از روسیه هستند. وزارت دادگستری آمریکا یک نیروی کاری ویژه برای پیگیری جنایات میلیاردرهای روسیه ایجاد کرده است. ما با همکاری متحدان اروپایی درحال ضبط دارایی های آنها هستیم.

بایدن افزود ممنوعیت واردات نفت از روسیه به آمریکایی ها نیز صدمه خواهد زد و قیمت بنزین در جایگاه های سوخت را افزایش خواهد داد. از زمان استقرار نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین و آغاز جنگ پوتین علیه این کشور، قیمت بنزین در جایگاه های سوخت آمریکا ۷۵ سنت افزایش یافت.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به شرکت های نفتی آمریکا گفت که اگرچه جنگ پوتین در اوکراین باعث افزایش قیمت ها شده است اما این جنگ توجیهی برای افزایش شدید قیمت ها یا کسب سود و سوءاستفاده از وضعیت  نیست. ما این امر را تحمل نخواهیم کرد.

بایدن مقاومت مردم اوکراین را ستود و گفت پوتین هم اکنون دو میلیون اوکراینی را مجبور به مهاجرت کرده است. اوکراین هیچگاه یک پیروزی برای پوتین نخواهد بود، او ممکن است یک شهر را کنترل کند اما تمام اوکراین را کنترل نخواهد کرد.

پیش از این، شبکه خبری سی ان ان به نقل از سه مقام آگاه آمریکایی گزارش داد که انتظار می رود جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا امروز واردات نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ از روسیه را متوقف کند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز سه شنبه به وقت محلی گزارش داد به دلیل اختلاف با کشورهای اروپایی بر سر ممنوعیت واردات انرژی از روسیه، آمریکا این کار را به تنهایی و بدون متحدان اروپایی خود انجام خواهد داد. کشورهای اروپایی در مقایسه با آمریکا، وابستگی بیشتری به انرژی تولید شده در روسیه دارند.

به گفته مقامات آمریکایی، مقامات در کاخ سفید در یک هفته گذشته مشغول بررسی چگونگی مدیریت هرگونه تصمیم برای قطع واردات انرژی از روسیه بوده اند.

مقامات دولت بایدن در هفته جاری به ونزوئلا سفر کردند تا در خصوص فروش نفت این کشور در بازار جهانی گفتگو کنند.

سی ان ان همچنین گزارش داد همچنین بایدن احتمالا برای متقاعد کردن سعودی ها جهت افزایش تولید نفت خود، به عربستان سفر خواهد کرد. از سوی دیگر،  یک توافق هسته ای احتمالی با ایران می تواند حجم قابل توجهی از نفت را به بازار جهانی برگرداند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده است که این مجلس لایحه ممنوعیت واردات نفت از روسیه را تصویب خواهد کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

8 نفر این پست را پسندیده اند