به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، دادگاه عالی آمریکا، دولت بایدن را از اجرای اجباری الزامات فراگیر واکسیناسیون یا آزمایش کووید-۱۹ برای کارکنان شرکت‌های خصوصی بزرگ منع کرد اما به دولت اجازه داد که واکسیناسیون اجباری را در مورد اکثر کارکنان بخش درمان و مراقبت‌های بهداشتی در این کشور به مرحله اجرا درآورد.

این دستورات دادگاه عالی آمریکا پس از اقدامات اضطراری " اداره ایمنی و بهداشت شغل" (OSHA) اعلام شد. همچنین این دستورات هم‌زمان با تلاش‌های دولت آمریکا برای افزایش نرخ واکسیناسیون در این کشور و در بحبوحه افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا صادر شده است.

براساس قانون واکسیناسیون اجباری، کارمندانی که در شرکت‌هایی با ۱۰۰ و یا بیش از ۱۰۰ پرسنل فعالیت می‌کنند، جهت ورود به شرکت یا باید واکسینه شوند یا آزمایش منفی کووید-۱۹ خود را که به صورت هفتگی انجام می‌دهند به محل کارشان ارائه دهند.

این دادگاه عالی در یک اظهارنظر بدون امضا با اشاره به تصمیم دولت در رابطه با الزامی شدن واکسیناسیون یادآور شد که اگرچه کنگره به طور مسلم به OSHA اختیار تنظیم قوانینی را مبنی بر "خطرات شغلی" داده است، اما به این آژانس این اختیار را نداده است که قوانینی را درخصوص سلامت عمومی به طور "گسترده‌تری" تنظیم کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اظهار کرد که دادگاه عالی تصمیم گرفت تا الزاماتی را که جان کارمندان را نجات می‌دهد، متوقف کند. بایدن از ایالت‌ها و مشاغل مختلف خواست تا برای محافظت از جان کارمندان، مشتریان و جامعه، الزامات واکسیناسیون را به صورت داوطلبانه وضع کنند و این روند را افزایش دهند.

بایدن افزود: این دادگاه عالی حکم داده است که دولت من نمی‌تواند از اختیارات اعطا شده توسط کنگره برای الزام این اقدام استفاده کند، اما به هر حال این مسئله من را از استفاده از صدای خودم به عنوان رئیس جمهور جهت حمایت از کارفرمایان برای انجام کارهای درست و محافظت از سلامت و اقتصاد مردم آمریکا بازنمی‌دارد.

کاخ سفید پیشتر از شرکت‌ها و کارکنان خواست تا الزامات ایمنی عمومی را رعایت کنند حتی اگر آن موارد اجرا نمی‌شوند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

2 نفر این پست را پسندیده اند