مذاکرات وین این روزها در حالی با برگزاری جلسات طولانی و پی‌درپی میان هیات‌های مذاکره‌کننده پیگیری می‌شود که ایران پیشنهادات خود را برای تسریع در روند مذاکرات به طور واضح و شفاف روی میز قرار داده تا طرف‌های مقابل بتوانند اراده جدی خود را برای پذیرش سازوکارهای مد نظر ایران نشان دهند.

برآیند اظهارات مذاکره‌کنندگان در دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نشان می‌دهد که در روزهای اخیر موضوعات اختلافی میان طرف‌ها کاهش داشته و روند مذاکرات رو به پیشرفت است.

مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین دیروز یکشنبه نیز مانند روزهای گذشته و بر اساس آنچه که در آخرین جلسه کمیسیون مشترک تصمیم‌گیری شده است، دیدارهایی میان انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی و علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این دیدار در هتل کوبورگ وین محلی که مذاکرات رفع تحریم‌ها جریان دارد برگزار شد. همچنین رایزنی‌های کارشناسی نیز در قالب‌های دو و چندجانبه ادامه داشت.

دیدارهای باقری با طرف‌های اروپایی درحالی برگزار شد که نمایندگان انگلیس و آلمان در مذاکرات تغییر کرده‌اند. گفته می‌شود که تغییر نماینده آلمان به دلیل روی کار آمدن دولت جدید این کشور و تغییر نماینده انگلیس نیز به دلیل بازنشستگی مذاکره‌کننده قبلی صورت گرفته است.

پیشنهادات شفاف و واضح ایران روی میز مذاکره

علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در آخرین ارزیابی خود از روند مذاکرات گفته بود که گفت‌وگوها خوب پیش می‌رود و رو به پیشرفت است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر یکشنبه در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی درباره مذاکرات وین گفت: وظیفه تیم اقتصادی این است که در راستای بی اثر کردن تحریم‌ها عمل کند. یعنی قرار نیست سال‌ها معطل مذاکرات وین بمانیم. در جلسات دولت هم به همکاران گفتم وظایف ذاتی خود را با فرض اینکه تحریم‌ها به همین شکل خواهد بود، دنبال کنند. تاکید رییس جمهوری هم این است که تیم اقتصادی نگاهشان به وین نباشد و کشور را به مذاکرات گره نزنیم.

وی ادامه داد: وظیفه ما در بخش اول، کمک به ارزآوری و تقویت دیپلماسی اقتصادی است. بخش دیگری از وظیفه ما هنر دیپلماسی در میز مذاکره است که وظیفه ذاتی وزارت خارجه می‌باشد. با منطقی متین و قوی مذاکرات را ادامه می‌دهیم و راهکارهای قابل توجهی را در مذاکرات به طرف مقابل ارائه داده ایم. دولت آقای رییسی عمل گرا است، لذا در مذاکرات مصمم هستیم با رفتاری عملگرایانه مبتنی بر منافع ملی که رویکرد دولت سیزدهم است؛ بتوانیم مذاکرات را به نتیجه برسانیم.

وزیر امور خارجه افزود: پیشنهادات ما شفاف و واضح روی میز مذاکره است. طرف‌های مقابل ما به ویژه غربی‌ها باید حسن نیت نشان دهند. در سفر به نیویورک، برخی از افراد نزدیک به رییس جمهوری ایالات متحده دنبال مذاکره در نیویورک بودند، من گفتم شما نشانه و رفتاری که در عمل نشان دهد که رفتارتان در قبال ایران تغییر کرده را از خودتان بروز دهید. اگر صداقت در گفتگو دارید، پول‌های توقیف شده ما در خارج از کشور را (۱۰ میلیارد دلارش را) به نشانه حسن نیت ما برای برگشت به برجام آزاد کنید.

وی عنوان کرد: رسیدن به ادبیات مشترک در ۲ دور اول مذاکرات سخت بود. تمام مذاکرات ۶ دور قبل در جلوی ما قرار دارد اما در عین حال ما هم پیشنهاداتی داریم. یعنی اصلا تعارف نداریم و به طرف‌های مذاکرات گفته ایم که این حق طبیعی ما است که به عنوان دولت جدید بر توافقات دولت قبلی، مروری داشته باشیم. رویکرد دولت قبل شتاب زدگی در انتها بود. اصلا فرصتی برای اشتباه نداریم و با دقت به وظایفمان در میز مذاکره عمل خواهیم کرد.

پیشنهادات شفاف و واضح ایران روی میز مذاکره

امیرعبداللهیان ادامه داد: در همین مذاکرات، در تبادل NON PAPER بین ایران و آمریکا، طرف آمریکایی ۱۰ امتیاز برای خود ذکر می‌کند و یک امتیاز به صورت نسیه می‌خواهد به ایران بدهد. طبعا میز مذاکره ساده‌ای نیست، اما ابتکارات طرف ایرانی و مذاکرات صورت گرفته، ما را در مسیر مناسب و خوبی قرار داده است. ما به توافق خوب نزدیک شده ایم، اما این توافق خوب را می‌توانیم در کوتاه مدت به نتیجه برسانیم یا نه، می‌بایست در طرف مقابل مورد پیگیری قرار گیرد. اعلام کردیم که اگر حسن نیت و اراده جدی دارند، همه چیز روشن است. اگر همه طرف‌های ما به تعهدات خود در برجام برگردند (که ناقضین برجام به طور ویژه آمریکا است که از برجام خارج شده و سه کشور اروپایی که از آمریکا تبعیت کردند) ما نیز به نقطه توافق برجام بر می‌گردیم.

وی افزود: امیدوارم هرچه زودتر توافق خوب در مقطع زمانی کوتاه شکل بگیرد. دنبال فرسایشی کردن مذاکرات نیستیم و حاضر هم نیستیم که ۱۰ امتیاز بدهیم و یک امتیاز بگیریم. حتما برای ما مهم است که از حقوق و منافع کشورمان دفاع کنیم. منطق مذاکره بده، بستان است. اگر اراده جدی داشته باشیم می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان به یک توافق خوب برسیم. در شرایط حال، روند را مثبت و رو به جلو ارزیابی می‌کنیم. اما در نقطه دیروز، فرانسه نقش پلیس بد را بازی می‌کرد اما امروز رفتار معقولی دارد. دیروز طرف آمریکایی مطالبات غیرقابل قبولی داشت اما امروز تصور می‌کنیم طرف آمریکایی در NON PAPER‌های خود، با واقعیت‌های صحنه وفق پیدا کرده است. در نهایت، توافق خوب، توافقی است که همه طرف‌ها احساس رضایت داشته باشند.

وزیر امور خارجه گفت: در داخل کشور نیز این توافق برای توجه به منافع ملی وجود دارد. در جلسات دو ماه گذشته با تمام سردبیران و مدیران مسئول تمامی رسانه ها(چپ، راست، مستقل و ...) صرف نظر از گرایش‌ها، اصحاب رسانه تا این لحظه در مجموع با نگاه به منافع ملی، اتفاق نظر خوبی داشتند و پشتوانه خوبی برای ما هستند. همه برای ایران پیشرفته، توسعه یافته و متحد دل می‌سوزانند.

دیروز شبکه خبری المیادین نیز به نقل از هیئت ایرانی مذاکرات هسته‌ای در وین گزارش داد که «مذاکرات به کندی پیش می‌رود و هنوز به مرحله توافق نرسیده است».

در ادامه گزارش المیادین آمده که «طرف اروپایی در مذاکرات وین، کُند حرکت می‌کند.»

هیئت ایرانی مذاکرات وین به المیادین گفت: «هدف ما دستیابی به توافق دائم است و مذاکرات در این باره ادامه خواهد داشت.»

مذاکره کننده ارشد روسیه در توئیتی با اشاره به اینکه در روند مذاکرات وین پیشرفت‌هایی صورت گرفته است، گفت: مسکو با ارزیابی ایران درباره کاهش تعداد پرانتزها که موارد اختلافی در پیش‌نویس توافق محسوب می‌شود اشتراک نظر دارد.

اولیانوف افزود: دست یابی به نتیجه دلخواه نیازمند زمان و تلاش است.

پیشنهادات شفاف و واضح ایران روی میز مذاکره

روز گذشته روزنامه رای الیوم به نقل از منابع ویژه گزارش داد که پس از ۹ دور طاقت فرسای مذاکرات هسته‌ای در وین پایتخت اتریش، مذاکرات در این دور به سمت یک نتیجه قطعی پیش رفت و بنا به اطلاعات اختصاصی روزنامه، این توافق عملا حاصل شده است و تمام موانع دورهای گذشته، برطرف شد.

رای‌الیوم به نقل از منابع مطلع نوشت: مذاکرات در این دور به توافقی موقت به مدت دو سال رسید که مرحله راستی‌آزمایی و اعتمادسازی به حساب می‌آید که بر اساس آن آمریکا تمامی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ را لغو خواهد کرد.

اما یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، گزارش رای الیوم درباره مذاکرات وین را تکذیب کرد و گفت: گزارش و ادعای رای الیوم، غلط و ساختگی است.

بر اساس آنچه که به گوش می‌رسد، قریب به اتفاق هیئت‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها، به رو به جلو بودن مذاکرات را دارند و در صورتی که طرف‌های غربی دست از مقصر نمایی ایران و تعیین ضرب الاجل های ساختگی بردارند، زمان زیادی تا احیای توافقات سال ۹۴ باقی نمانده است.

ایران تاکید دارد هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش ساز وکارهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد شد.

مذاکرات لغو تحریم‌ها، ششم تا نهم دی‌ماه در وین برگزار شده و پس از یک وقفه کوتاه سه روزه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، در ۱۳ دی‌ماه مجدداً در وین آغاز شده و همچنان در جریان است.

پیشنهادات شفاف و واضح ایران روی میز مذاکره

این مطلب برایم مفید است
78 نفر این پست را پسندیده اند