هزینه وام مسکن در روز های اخیر مسیری صعوی داشته و همواره رکوردزنی های خودرا تداوم بخشیده است. طبق آمارها اکنون این رقم از مرز ۴۱ میلیون تومان برای متاهلین عبور کرده و سطوح جدیدی را ثبت کرده اما هنوز با سطوح به ثبت رسیده در ابتدای مهر ماه سال گذشته فاصله زیادی دارد.

به طور کلی این هزینه را می توان از داد وستد در بازار اوراق تسهیلات بانک مسکن کشف کرد. در این بازار متقاضیان جهت خرید خانه تا سقف تعیین شده اوراق تهیه کرده و به اعتبار 500 هزار تومان برای هرکدام از اوراق اقدام به اخذ وام می کنند.

رکوردزنی سالانه در هزینه اوراق تسه

هزینه هر برگ از اوراق تسهیلات بانک مسکن به اختصار تسه در تاریخ 15 آذر ماه سال جاری به 85 هزار و 510 تومان رسیده که بالاترین میزان این متغیر در بازه یک سال گذشته بوده است.

از آن جایی که متقاضیان مجرد قادر به سقف خرید 280 ورق و متاهلین در تهران 480 ورق هستند هزینه خرید اوراق برای آن ها با احتساب هزینه کشف شده اوراق در نیمه آذر ماه به دست می آید.

در همین رابطه در این روز متقاضیان مجرد در حدود 24 میلیون تومان و متاهین 41 میلیون تومان هزینه بابت اخذ وام پرداخت کردند.

بررسی این آمار در تمام تاریخ وام مسکن در مدت سپری شده نشان می دهد در یک سال گذشته این حجم از هزینه بابت خرید اوراق بی سابقه بوده و به عبارت دیگر هزینه خرید وام مسکن به قله خود در این یک سال دست پیدا کرده است.

این روند براساس آمارهای به ثبت رسیده در هفته اخیر مسیری صعودی داشته و اکنون به رکورد خود دست یاقته است.

متن کامل این گزارش را با تیتر «صعود هزینه وام مسکن به قله یکساله+ نمودار»‌ در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند