وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روسیه ۲۴» گفت که در افغانستان نیاز به دولتی مستقل و خودکفا که روابط دوستانه‌ای با روسیه داشته باشد، احساس می‌شود.

کابلوف تاکید کرد که تمرکز اصلی روسیه بر ثبات سیاسی در افغانستان است.

نماینده پوتین همچنین گفت که ادامه انسداد ذخایر بانک مرکزی افغانستان از سوی آمریکا کاهش ارزش پول ملی این کشور را تشدید می‌کند.

کابلوف در خصوص پروژه‌های اقتصادی افزود: ما آماده مشارکت در تعدادی از پروژه‌های اقتصادی عمدتاً بر اساس فعالیت تجاری هستیم.

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان تصریح کرد که مسکو به معادن افغانستان چشم ندوخته، اما آماده است در پروژه‌های تجاری و اقتصادی این کشور شرکت کند.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان از گفت‌وگوی این کشور با طالبان درباره خط لوله گاز، برق‌رسانی و راه آهن خبر داد.

پیش از این نیز مقامات طالبان خواهان کمک روسیه در بازسازی افغانستان شده بودند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی مرکزی طالبان در گفت‌وگویی اظهار داشت: «ما مشتاقانه منتظر همکاری با همه کشورها هستیم و سرمایه گذاری خارجی نقش مهمی در بازسازی افغانستان ایفا می کند. روسیه از نظر اقتصادی کشور مهمی است. افغانستان در طول جنگ نابود شده و روسیه و دیگر کشورها می توانند به بازسازی آن کمک کنند. ما از این موضوع استقبال می کنیم و به حمایت‌های مالی این کشور از افغانستان امیدواریم.»

وی افزود: ما به دنبال ایجاد روابط با همه کشورها هستیم. قبل از آن درباره روابط دیپلماتیک گفت وگو می‌کنیم. ما با روسیه درباره به رسمیت شناختن دولت (طالبان) و از سرگیری فعالیت سفارت خانه های دو کشور مذاکره می کنیم چراکه حل این مسائل راه را برای همکاری بیشتر هموار می کند. 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند