مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در جلسه رأی اعتماد مجلس گفت: بنده در مرکز پژوهش‌های مجلس بوده‌ام و شأن نمایندگی را می‌شناسم و آن را نادیده نمی‌گیرم در مورد من و تصمیم شما خاضع هستم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: معتقدم آموزش و پرورش در هر کشوری آئینه تمام معنای هر کشوری است بنابراین باید به این دستگاه به شکل هزینه‌ای نگاه نشود و این دستگاه هر اتفاقی داشته باشد سرمایه گذاری است.

وی اظهار کرد: آموزش و پرورش محوری ترین کانون هر کشور است و باید ببینیم که آموزش و پرورش در مسیر تحول کشور باید نقش ویژه ای را ایفا کند این دستگاه دستگاهی است که نیروی انسانی را برای دیگر دستگاه‌ها تربیت می‌کند.

فیاضی بیان کرد: در دفاع مقدس ۳۶ هزار دانش آموز و ۵ هزار معلم شهید داریم؛ امثال علی لندی ها و شهید حججی پرورده همین دستگاه هستند، نکته مهم این است که قلب این نظام معلم است، معلم یعنی تفکر، اندیشه، خلاقیت و ابتکار وقتی این معلم درگیر معیشت است این همه پتانسیل به فعلیت نمی‌رسد.

وی عنوان کرد: در خصوص رتبه بندی نباید بگویم مشکل داریم متأسفانه بودجه آموزش و پرورش ۸/۸ شده است و ۶/۴ کسری بودجه داشته‌ایم، عدد بالا رفته است اما درصد پایین است و اگر چنین نبود رتبه بندی به مشکل نخورده بود این مسئله در سال ۹۳ مطرح شده است و اگر در برنامه بوده است باید در بودجه به آن توجه می‌شد؛ معلمان نباید دغدغه معیشت داشته باشند اگر قرار است معلم بر روی منش دانش آموز کار کند نباید دغدغه معیشت داشته باشد و باید یک بار برای همیشه این مسئله را حل کنیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر معلم چنین جایگاهی دارد به لحاظ فرهنگی آیا معلم چنین منزلتی دارد آیا معلمی شریف‌ترین شغل است؟ آیا دانش آموزان علاقه دارند معلم شوند؟ پس فرهنگسازی هم نیاز است که در جامعه و حاکمیت ما این مسئله وجود ندارد در حال حاضر پرسنل آموزش و پرورش که ۴۰ درصد جامعه هستند تنها قشری هستند که فیش حقوقی آنها کمتر است؛ آموزش و پرورش پیشران تولید اصلی سرمایه‌های اجتماع هستند، توجه به دانشگاه فرهنگیان از مهمترین کار است ۸۰ هزار دانشجو در این دانشگاه است اما نسبت استاد به دانشجو ۸۰ به یک است، آینده کشور در دانشگاه فرهنگیان رقم می‌خورد و باید سهمیه این دانشگاه به ۵۰ هزار تا برسد، بنابراین باید زیرساخت، خوابگاه و نیروی انسانی مناسب برای این دانشگاه فراهم شود.

وی خاطر نشان کرد: من یک مدیر تحول گرا هستم، و نقشه من در این راه سند تحول است، آموزش در کنار پرورش است و پرورش فدای آموزش نمی‌شود و اینها در کانون توجهات ما قرار دارند من موظفم که سند تحول را اجرایی کنم و مجلس از من نتایج کار را بازخواست کنند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند