رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر کرده، گفت: «من قاطعانه حمله تروریستی که محل اقامت (مصطفی) الکاظمی نخست وزیر عراق را هدف قرار داده بود، محکوم می‌کنم. من از اینکه نخست وزیر مجروح نشده آسوده‌خاطرم و رهبری‌ای که وی در دعوت به آرامش، خویشتنداری و گفت‌وگو برای حمایت از سازمان‌های دولتی و تقویت دموکراسی که عراقی‌ها بسیار سزاوار آن هستند، نشان داده را ستایش می‌کنم».

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این بیانیه گفت که به تیم امنیت ملی این کشور دستور داده تا کمک‌های مربوطه به مقام‌های عراقی را در فرآیند انجام بررسی‌ها ارائه دهند.

ساعتی پیش نیز «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تلفنی با الکاظمی صحبت کرده و خشم و نگرانی خود درباره ترور نخست وزیر عراق را ابراز داشت.

بلینکن گفت که حمله به الکاظمی، تجاوز به تمام عراق و حق حاکمیت آن است.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس نیز تلفنی با مصطفی الکاظمی صحبت کرد. وی در این تماس تلفنی تلاش برای ترور نخست وزیر عراق را محکوم کرد.

دولت عراق بامداد یکشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که محل سکونت مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با یک پهپاد بمب‌گذاری‌ شده هدف سوء قصد قرار گرفته اما نخست وزیر آسیبی ندیده است.

الکاظمی نیز به فاصله کوتاهی پس از انتشار این خبر در توییتی ضمن تاکید برسلامتی خود همگان را به حفظ آرامش و خویشتنداری دعوت کرد.

تحولات پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و اعتراض گروهی از مردم این کشور به نتایج آن، به ویژه رخدادهای خونین جمعه گذشته در بغداد از جمله موضوعاتی است که موضوع حمله پهپادی به منزل نخست وزیر این کشور را مشکوک و قابل تامل بیشتری می‌نماید.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند