وی افزود: امروز شورای امنیت هم به این نهادها اضافه شده است. امروز پیام مشترک ما به مقامات نظامی سودان شفاف است و آن اینکه باید به ملت سودان اجازه اعتراضات مسالمت آمیز داده شود و بازگردان دولت انتقالی که به دست گروه‌های مدنی رهبری می‌شود، ضروری است.

بایدن در ادامه بیانیه خود از رهبران نظامی سودان خواست فورا بازداشتی‌ها را آزاد و نهادهای دولت انتقالی را مطابق با بیانیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۹ صادر شد و توافقنانه صلح جوبا که سال ۲۰۲۰ به امضا رسید، بازگرداند.

رئیس جمهوری آمریکا حوادثی را که اخیرا در سودان رخ داده "شکست جدی" توصیف اما تاکید کرد، آمریکا به حمایت از ملت سودان و نبرد مسالمت آمیزشان برای توسعه اهداف انقلاب سودان ادامه می‌دهد.

شورای امنیت روز پنجشنبه با اتفاق آرا خواستار بازگشت دولت مدنی سودان شد که توسط نظامیان این کشور برکنار شده است.

در همین راستا، عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون این کشور منتشر شد، اعلام کرد، عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی با وجود عدم موافقتش، نخستین نامزد برای پست نخست وزیری است‌.

وی قول داد، در سریعترین زمان ممکن پیکره دولت انتقالی و انتقال دموکراتیک را تکمیل کند تا ارزش های عدالت، آزادی و صلح محقق شود.

البرهان تاکید کرد، در پیکره و ساختار این دولت نمایندگانی از تمامی استان‌ها بدون حزب گرایی، منطقه گرایی یا قبیله گرایی خواهد بود و وجه مشترک آنها خدمت و عشق به این کشور است.

وی با اشاره به اقداماتی که روز دوشنبه اتخاذ کرد، گفت: خون شهدا و مجروحین ما را وادار کرد مسیر انقلاب را اصلاح کنیم.

البرهان بار دیگر بر تعهد به پیشبرد انقلاب تا رسیدن به هدف آن و برگزاری انتخابات آزاد و شفاف و انتقال دموکراتیک مدنی کامل که تضمین کننده زندگی شرافتمندانه مردم سودان است، تاکید کرد.

وی روز دوشنبه ضمن اعلام وضعیت فوق العاده، شورای حاکم انتقالی را منحل، استانداران را برکنار و اجرای برخی بندهای سند قانون اساسی مرتبط با اداره مرحله انتقالی را معلق کرد.

چند ساعت پیش از اتخاذ این تصمیمات، مقامات موجی از بازداشت‌ها را به راه انداخته و نخست وزیر، وزیران، مسوولان و رهبران احزاب را دستگیر کردند.

در پی این اقدامات مردم در اعتراض به کودتای نظامی به خیابان‌ها آمدند.

همچنین فرمانده ارتش سودان روز پنجشنبه لقمان احمد، مدیرکل صدا و سیما را برکنار و ابراهیم العزمی را به جای او انتخاب کرد.


 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند