این در حالی است که روزنامه انگلیسی «دیلی تلگراف» امروز چهارشنبه به نقل از یک عضو پارلمان اروپا، مدعی شده بود که فرانسه در حال بررسی واگذاری کرسی شورای امنیت به ازای دریافت حمایت اعضای اتحادیه اروپا از ایجاد ارتش اروپایی و اصلاح رویکرد این اتحادیه در قبال مسائل حوزه سیاست خارجی است.

در رَد این ادعا، یکی از سخنگویان کاخ الیزه گفت: ما رسماً این مسئله را رد می کنیم. این کرسی از آنِ ما است و به همین شکل هم باقی خواهد ماند.

ادعای مطرح شده از سوی دیلی تلگراف را می توان در ادامه تنش به وجود آمده میان فرانسه و طرفین پیمان «آکوس» شامل آمریکا، استرالیا و انگلیس ارزیابی کرد.

در نتیجه این پیمان، استرالیا قرارداد ۹۰ میلیارد دلاری خرید زیردریایی از فرانسه را لغو کرد و به جای آن قرار است دست کم هشت فروند زیردریایی هسته ای از آمریکا و انگلیس خریداری کند.

از پیمان آکوس درست در همان روزی رونمایی شد که «اورزلا فن درلاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه سال آینده در پاریس یک نشست دفاعی ویژه با تمرکز بر روی ایجاد نیروی نظامی مستقل برگزار خواهد کرد.

به این ترتیب، آکوس را می‌توان سیلی «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی تلقی کرد که در کارنامه خود علاوه بر دفاع از ایده تشکیل «ارتش اروپایی»، جمله معروف «ناتو دچار مرگ مغزی شده است» را هم دارد تا به او یادآوری کند که برای رسیدن به خودکفایی باید از سد آمریکا عبور کند.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند