در گفت‌وگوی تلفنی امشب دبیرکل سازمان ملل متحد با حسین امیر عبداللهیان، آنتونیو گوترش با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را کشوری بسیار تاثیرگذار در جمع اعضای سازمان ملل دانست و از انتظار برای همکاری نزدیک با رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان خبر داد.

گوترش با قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در میزبانی سخاوتمندانه از آوارگان افغانستانی، تاکید کرد که متعهد به حمایت از تلاش‌های ایران در میزبانی از آوارگان است.

وی سازمان ملل را حامی توافق و گفت‌وگو به عنوان اصلی مهم و قوام‌دهنده دانست و ازسرگیری گفت‌وگوهای هسته‌ای را مورد تاکید قرار داد.

گوترش همچنین بر عزم سازمان ملل متحد در حفظ و حراست از حقوق فلسطین تاکید کرد.

امیرعبداللهیان نیز آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با دبیرکل سازمان ملل برای حل و فصل سیاسی وضعیت فعلی افغانستان در تداوم نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان با ایفاء نقش سازمان ملل را مورد تاکید قرار داد و با توجه به موج جدید پناهندگان، ضمن ابراز نگرانی جدی، بر ضرورت مساعدت‌های سازمان‌های ذیربط در سازمان ملل تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در خصوص گفت‌وگوهای وین و برجام نیز با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی‌های لازم در این زمینه در دولت می باشد، پایبندی به گفت‌وگو و مذاکره به عنوان ابزار دیپلماسی را مورد تاکید قرار داد و افزود: متاسفانه آمریکایی‌ها با تداوم‌ تحریم‌های غیرقانونی خود دچار یک سوءمحاسبه شده‌اند و تصور می‌کنند می‌توانند از آن به عنوان اهرم‌ مذاکراتی استفاده کنند.

امیرعبداللهیان افزود:طرفهای مذاکره باید با درکی واقع بینانه به وین بیایند و حقوق و منافع ملت ایران را مورد توجه جدی قرار بدهند و مذاکراتی از نظر ما قابل قبول است که نتیجه ملموسی در پی داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز نگرانی از تحرکات تروریستی در افغانستان و در منطقه، از استفاده ابزاری از تروریسم توسط برخی قدرتها بعنوان مانع اصلی صلح و ثبات و آرامش در منطقه یاد کرد و ابراز تاسف کرد .

وزیر امور خارجه کشورمان و دبیرکل سازمان ملل متحد ضرورت تشکیل دولتی کاملا فراگیر با ایفای نقش همه اقوام افغانستانی را مورد تاکید قرار دادند و اظهار داشتند، جنگ و خشونت نباید بر افغانستان حاکم شود.

امیرعبداللهیان در خصوص پیگیری حقوقی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران در زمینه پرونده ترور بزدلانه سردار سلیمانی اظهارکرد : پرونده ترور سردار سلیمانی را در ابعاد حقوقی و بین‌المللی با جدیت دنبال میکنیم و آمریکا نمی‌تواند از مسئولیت قطعی خودش در ترور سردار و قهرمان بزرگ‌ مبارزه با تروریسم سرباز بزند.

وزیر امور خارجه کشورمان در اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی نیز تاکید کرد: رژیم صهیونیستی همچنان آشکارا به جنایات خود در سرزمین های اشغالی ادامه می‌دهد و جامعه جهانی و سازمان ملل وظیفه قطعی حمایت از آرمان فلسطین و حقوق زنان و کودکان مردم بی دفاع فلسطین را دارد.

این مطلب برایم مفید است
124 نفر این پست را پسندیده اند