بایدها و نبایدها درباره تغذیه بعد از واکسیناسیون کرونا

نرگس جوزدانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی، در مورد تغذیه مناسب در ایام واکسیناسیون کرونا اظهار کرد: همه واکسن‌هایی که در شرایط کنونی در ایران تزریق می‌شود بر اساس ویروس ضعیف شده است. بنابراین همچنان حفظ و تقویت سلامت سیستم ایمنی بدن در اولویت برنامه‌های تغذیه ای افراد قرار بگیرد.

 

جوزدانی گفت: رژیم غذایی مناسب برای ایام واکسیناسیون یعنی غذاهایی که سرشار از پروتئین باشند زیرا پروتئین نقش بسیار مهمی در سلامت سیستم ایمنی بدن دارد.

او ادامه داد: طبق آخرین مطالعات، ثابت شده است که کمبود ویتامین ب ۱۲ در افراد می‌تواند به ابتلا یا مرگ و میر ناشی از از کرونا دامن بزند؛ از غنی‌ترین منابع ویتامین ب ۱۲ باید به انواع گوشت‌ها، لبنیات و تخم مرغ اشاره کرد که منابع غنی پروتئین نیز هستند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، در مورد دلایل کاهش ذخایر ویتامین ب ۱۲ و در نتیجه کاهش سیستم ایمنی بدن اظهار کرد: رژیم‌های خام گیاه خواری یا گیاه خواری‌های مطلق که در آن مصرف پروتئین بسیار کم است  یا به صفر می‌رسد؛ یکی از اصلی‌ترین دلایل کمبود ویتامین ب ۱۲ است، زیرا پروتئین‌های گیاهی مثل سویا از ویتامین ب ۱۲ برخوردار نیستند.

او گفت: نکته دیگر کمبود ویتامین دی است که چون در منابع غذایی یافت نمی‌شود؛ افراد باید به صورت ماهانه یک قرص ویتامین دی ۵۰ هزار مصرف کنند و اگر افراد از کمبود شدید ویتامین دی رنج می‌برند باید با مشورت پزشک و انجام آزمایشات مختلف دوز مصرف قرص را افزایش دهند.

جوزدانی بیان کرد: با همه این تفاسیر، همه این مواد غذایی در افزایش ایمنی بدن در مواجهه با ویروس ضعیف شده‌ای که بر اثر واکسیناسیون به بدن ما وارد می‌شود نقش مفید و موثری را دارد.

او افزود: هر چقدر میزان مصرف سبزیجات در افراد زیاد باشد باز هم سرانه مصرف سبزیجات در رژیم غذایی ایرانیان کم است. اهمیت سبزیجات به این دلیل است که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و آنتی اکسیدان‌ها نقش بسیار موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن بازی می‌کن.ند همچنین مصرف سبزیجات با رنگ‌های مختلف مثل گوجه فرنگی، هویج، فلفل دلمه‌ای، کاهو و...  که رنگ‌های مختلفی دارند سرشار از خواص مختلف است.

او افزود: هرچه رنگ سبزیجات تیره‌تر باشد، خاصیت آن‌ها بیشتر است. به طور مثال هرچه رنگ فلفل‌دلمه‌ای تیر باشد آنتی اکسیدان بیشتری نیز دارد یا حتی برگ‌های سبزتر کاهو و یا اسفناج، سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان هستند.

جوزدانی گفت: مصرف میوه در کشور ما بسیار بیشتر از سبزیجات است؛ اما علاوه بر خواصی که میوه می‌تواند به افراد منتقل کند، در صورت زیاده روی در مصرف میوه با چاقی مواجه می شویم. این در حالی است که مصرف هر چه بیشتر سبزیجات هیچ ضرری برای افراد ندارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.