به نقل از اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در گفتگو با ای بی سی گفت معتقد نیست طالبان تغییر کرده باشد و این بر عهده شبه نظامیان است که با اقدامات خود تعیین کنند که آیا آنها می خواهند توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شوند یا نه. "

بایدن گفت: من فکر می کنم - بگذارید اینگونه بیان کنم: من فکر می کنم آنها دچار نوعی بحران وجودی در مورد اینکه آیا آنها می خواهند توسط جامعه بین المللی به عنوان یک دولت قانونی به رسمیت شناخته شوند هستند.

,ی افزود:  آنها به این فکر می کنند که آیا غذا برای خوردن دارند ، آیا دارای درآمدی هستند که بتواند از این راه درآمدزایی داشته باشند یا اقتصاد را اداره کنند. آیا می توانند جامعه ای را که در واقع می گویند برایشان اهمیت دارد ، در کنار هم نگه دارند یا خیر. با این حال روی هیچ یک از این موارد حساب نمی کنم

بایدن اذعان کرد که پیش بینی نکرده بود که طالبان با خروج امن آمریکایی ها از افغانستان موافقت کنند.

بایدن بار دیگر تأکید کرد که خروج نیروها را کار درستی می داند و گفت که حتی اگر دولت ترامپ در فوریه سال ۲۰۲۰ به توافق صلح با طالبان در دوحه نرسیده بود ، نیروهایش را بیرون می کشید.

او گفت: من سعی می کردم بفهمم که چگونه می توان نیروها را بیرون کشید ، زمان مناسبی برای خروج از افغانستان وجود ندارد. پانزده سال پیش ، ۱۵ سال آینده مشکلی ایجاد می شد. انتخاب اصلی این است آیا من باید پسران و دختران شما را برای همیشه به جنگ افغانستان بفرستم؟  ما بیش از یک تریلیون دلار خرج کردیم ، ۲۰ سال. فرصت مناسبی برای خروج وجود نداشت.

وی درباره سقوط ناگهانی و بدون انتظار دولت افغانستان گفت: دولتی در افغانستان بود رهبر آن دولت سوار هواپیما شد و رفت فرار کرد شاهد فروپاشی نیروهایی بودیم که به خوبی آموزش دیده بودند بیش از ۳۰۰ هزار سرباز مجهز به سلاح ترک خدمت کردند . این بود این همه انچه رخ داد است به همین سادگی رخ داد.

بایدن: فکر نمیکنم طالبان تغییری کرده باشد

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند