همزمان یک مقام آمریکایی کشته شدن دو نفر توسط نظامیان آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی کابل در جریان تیراندازی چند ساعت قبل‌تر در همین فرودگاه تأیید کرده اما مدعی شده که نفرات کشته شده مسلح بوده‌اند.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته نظامیان آمریکایی به دو فرد مسلح در فرودگاه بین‌المللی کابل شلیک کرده و آنها را کشتند.

مقام آمریکایی مدعی شده این دو مرد مسلح در حال نزدیک شدن به نظامیان آمریکایی بوده‌اند که به منظور تأمین امنیت فرودگاه هنگام خروج آمریکایی‌ها از آن در این منطقه مستقر شده بودند.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته که جزئیات اندکی درباره رویایی نظامیان آمریکایی و این افراد مسلح که هویتشان هم مشخص نشده در دسترس است.

مقام آمریکایی علاوه بر این گفته سه نفر از شهروندان افغانستانی که سوار کناره‌های هواپیمای نیروی هوایی آمریکا شده بودند زیر گرفته شده و کشته شدند.

تصاویر و ویدئوهای منتشرشده از فرودگاه کابل نشان می‌داد چندین شهروند افغانستانی هنگام حرکت یک فروند هواپیمای نیروی هوایی آمریکا سوار کناره‌های هواپیما و نزدیک به بال شده بودند.

ویدئویی دیگر نشان می‌داد که از یک هواپیمای در حین پرواز، دو جسم که گمان می‌شود انسان بودند به پایین پرتاب شد.

یکی از افراد حاضر در فرودگاه که خواسته نامش گمنام بماند به روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفت: «من دیدم که وقتی هواپیما حرکت می‌کرد یک نفر به آن چسبیده بود و اندکی بعدتر او به زمین افتاد.»

در یک رویداد جداگانه، شاهدان عینی گفته‌اند جسد سه انسان را در بیرون از ساختمان مربوط به ورودی مسافران مشاهده کرده‌اند که یکی از آنها جسد یک زن بوده است.

بعد از آنکه دولت افغانستان روز یکشنبه سقوط کرد ارتش آمریکا به منظور خارج کردن دیپلمات‌های خارجی و شهروندان آمریکایی از افغانستان تأمین امنیت فرودگاه کابل را در اختیار گرفته است.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته هزاران نفر از شهروندان افغانستانی-که بسیاری از آنها با نیروهای آمریکایی همکاری می‌کردند- بعد از ورود طالبان به کابل به سمت فرودگاه هجوم آوردند. شایعاتی در فضای مجازی پخش شده بود که هواپیماها مسافران را حتی بدون بلیط و گذرنامه از افغانستان خارج می‌کنند.

شاهدان عینی در فرودگاه به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند نظامیان آمریکا چندین بار برای متفرق کردن جمعیت اقدام به شلیک تیرهوایی کردند. تصاویر صدها غیرنظامی افغانستانی در نزدیکی هواپیماهای مستقر در فرودگاه کابل منتشر شده‌اند.

مسافران گفته‌اند ارتش آمریکا برای متفرق کردن جمعیت دو بالگرد نظامی را در ارتفاع پایین پرواز داده و اقدام به شلیک تیر هوایی کرده است.

 دو شرکت هواپیمایی بزرگ روسیه نیز پرواز بر فراز افغانستان را ممنوع کردند

«آئروفلات»، خطوط هوایی روسیه و «ایربریج کارگو»، بزرگ ترین شرکت حمل و نقل هوایی این کشور از امروز، 16 آگوست، بر فراز حریم هوایی افغانستان پرواز نمی کنند.
 یک منبع آگاه به خبرگزاری تاس گفت «آئروفلات»، خطوط هوایی روسیه و «ایربریج کارگو»، بزرگ ترین شرکت حمل و نقل هوایی این کشور تصمیم گرفتند از امروز، ۱۶ آگوست، بر فراز حریم هوایی افغانستان پرواز نکنند.

این منبع آگاه افزود این دو شرکت هواپیمایی از صبح امروز در ارتباط با NOTAM  (اخطاریه به هوانیروز برای هشدار به خلبانان هواپیما در مورد خطرات احتمالی در طول مسیر پرواز یا در مکانی) تصمیم گرفتند تا بر فراز خاک افغانستان پرواز نکنند.

این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند