به نقل از رویترز، با نزدیک شدن به بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، اعضای خانواده قربانیان این واقعه روز جمعه با انتشار نامه‌ای از بایدن خواستند تا در صورت عدم انتشار اسناد در مراسم یادبود امسال شرکت نکند.

در این نامه آمده است: پس از بیست سال، هیچ دلیلی وجود ندارد با ادعاهای غیر موجه مثل "امنیت ملی" یا موارد دیگر ، این اطلاعات همچنان تحت پوشش محرمانه باقی بماند.

نویسندگان این نامه عنوان داشتند: "اما اگر رئیس جمهور بایدن تعهدات خود را زیر پا بگذارد و خود را با دولت عربستان همسو کند، ما مجبور خواهیم بود علناً به هرگونه مشارکت دولت وی در مراسم یادبود مربوط به سالگرد ۱۱ سپتامبر اعتراض کنیم.

تعداد امضاکنندگان این نامه حدود ۱۷۰۰ نفر است که مستقیماً تحت تأثیر حملات قرار گرفتند.

در همین حال دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در جریان یک نشست خبری گفت، جو بایدن همچنان به وعده‌اش به خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر برای موافقت کردن با انتشار اسناد شرح دهنده نقش عربستان سعودی در این حملات "متعهد است".

به گزارش پایگاه یاهونیوز، این اظهار نظر جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در پاسخ به درخواست جامعه بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر از رئیس جمهور آمریکا برای عدم شرکت در مراسمات یادبود مربوط به این حملات تا زمان عملی شدن وعده مذکور مطرح شد. ساکی نگفت که آیا دولت آمریکا اسناد را منتشر خواهد کرد یا خیر.

ساکی در این نشست در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا جو بایدن قصد عمل به وعده‌اش و انتشار اطلاعات مربوط به ارتباط عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر را دارد، گفت: ما با خانواده‌هایی که عزیزانشان را در جریان حملات ۱۱ سپتامبر از دست دادند به ویژه در این روزهای منتهی به بیستمین سالگرد این حملات که ماه آینده میلادی فرا می‌رسد اظهار همدردی و همدلی می‌کنیم. می‌دانم شما این را نپرسیدید اما می‌خواهم بگویم که کارکنان دفتر تعامل عمومی کاخ سفید و شورای امنیت ملی چند نشست را با گروه‌های نماینده خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر پیرامون درخواستهای آنها از بابت سند و مدرکها و شنیدن نظراتشان درباره اولویتهای سیاسی داشته‌اند. این همچنین به عنوان یک اولویت مطرح خواهد بود.

ساکی ادامه داد: همانطور که شما ممکن است مطلع باشید، جو بایدن، در مقام نامزد ریاست جمهوری به خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر متعهد شد از وزارت دادگستری بخواهد به طور سازنده مسائل مربوط به اقدام دولت قبلی در مستمسک قرار دادن حق امتیاز اسرار دولتی را حل کند و از جمله به خط مشی صادره از سوی دولت اوباما-بایدن مبنی بر محدود کردن موارد استناد به این امتیاز و عدم به کارگیری آن برای جلوگیری از شرمساری یک شخص یا سازمان پایبند باشد.

وی افزود: او متعهد به وعده‌ای که در زمان کمپین انتخابتی داد، است البته هر گونه گامی از سوی وزارت دادگستری اتخاذ خواهد شد.

خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر مدتهاست خواستار افشای اسنادی در مورد نقش احتمالی عربستان در تأمین مالی افراد مرتبط با القاعده هستند که حملات به نیویورک و واشنگتن را انجام دادند. 

شرط خانواده‌های قربانیان 11سپتامبر برای بایدن،درباره عربستان/کاخ سفید: رئیس‌جمهور به قولش متعهد است

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند