فواد حسین وزیر خارجه عراق در گفتگو با شبکه العربیه به روابط ایران و امریکا و تاثیر این دو کشور در عراق گفته است که مذاکره این دو کشور بر جامعه سیاسی،اقتصادی و امنیتی عراق به شدت تاثیر گذار است.

 فواد حسین، وزیر امورخارجه عراق در گفت وگو با شبکه سعودی العربیه درخصوص روابط آمریکا و ایران تاکید کرد که این مسئله به طور مستقیم بر عراق اثرگذار است.

وزیر خارجه عراق در پاسخ به این سوال که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق قرار است بعد از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به تهران سفر کند، آیا انتظار دارید که تغییری در روابط ایران و عراق در زمان این رئیس جمهور به وجود آید گفت: اولا که زمان سفر مصطفی الکاظمی به تهران هنوز مشخص نشده است، طرف ایرانی از نخست وزیر ما دعوت کرده است که به تهران سفر کند و او نیز بعد از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی خواهد رفت. اما طی چند روز آینده برهم صالح، رئیس جمهور عراق در راس هیاتی که من نیز همراه آن ها هستم به تهران سفر خواهد کرد و  با طرف ایرانی بحث و رایزنی هایی خواهیم داشت.

وی گفت که رایزنی های ما درخصوص مسائل مختلف خواهد بود و وضعیت جدید ایران نیاز به آغاز گفت‌وگوهایی دارد.

حسین گفت که درخصوص روابط تهران و بغداد و روابط ایران و آمریکا با طرف ایرانی رایزنی خواهند کرد زیرا این روابط می تواند تاثیرات منفی و مثبت بر وضعیت سیاسی عراق داشته باشد.

وزیر خارجه عراق در خصوص تلاش بغداد در راستای انجام گفت وگوهای سعودی-ایرانی گفت: طبیعتا من نباید به نیابت از دو کشور ایران و عربستان صحبت کنم اما بر اساس اطلاعاتی که دارم دور سوم گفت‌وگوهای ایران و عربستان به پایان رسید و این گفت‌وگوها راضی کننده بود و مساله مهم این است که دو طرف شروع به رایزنی درمورد موضوعاتی شدند که مرتبط با روابط دوجانبه است و عراق نقش مهمی در این زمینه ایفا کرد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: مواضع گروه های مسلح (در عراق) به نفع دولت نیست و نیازمند گفت وگوهایی در داخل و خارج از عراق برای کنترل این گروه ها هستیم.

فواد حسین درباره انتخابات پارلمانی عراق نیز گفت که اوضاع امنیتی نمی تواند موجب تاخیر در برگزاری انتخابات شود.وجود ناظران بین المللی دلیلی بر شفافیت آن است. اوضاع امنیتی نمی‌تواند موجب به تأخیر افتادن انتخابات شود.

وزیرخارجه عراق از نتیجه گفتگوی ایران و عربستان خبر داد/برهم صالح به تهران می‌آید/مواضع گروه‌های مسلح به نفع عراق نیست

این مطلب برایم مفید است
688 نفر این پست را پسندیده اند