یک نماینده از بررسی مخفیانه طرح ضداینترنت درمجلس انتقاد کرد

یک نماینده اصولگرای مجلس در واکنش به رفتن طرح مجلس برای اینترنت ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی، گفت: اگر ما طرح خوبی را داریم به مجلس ارائه می کنیم، چه اشکالی دارد که مردم بشنوند و نظراتشان را بگویند و منتقدین انتقاد کنند؟! ما نباید خیلی از این موضوع نگران باشیم.

محسن زنگنه در خصوص جزئیات جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی، اظهار داشت: نظر من این است که این طرح ها باید در فضای صحن مطرح شود. چون مباحثی است که به همه نمایندگان و کمیسیون ها مربوط هست این فرصت را به نمایندگان بدهیم که از حق خودشان برای اظهار نظر در مورد طرح های اینچنینی استفاده کنند. از سوی دیگر فکر می کنم اکثر نمایندگان این مجلس معتقد به بحث «شفافیت» بوده اند و یکی از مصادیق شفافیت همین است که این بحث ها در فضای آزاد صحبت شود و مردم و کارشناسان نظر بدهند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه هنوز برای اظهار نظر در مورد جزئیات این طرح مجلس زود است، تصریح کرد: چون این طرح به ذیل اصل ۸۵ رفته یعنی چیزی که الآن روی میز نمایندگان در کمیسیون ویژه قرار دارد یک پیش نویس اولیه است و این کمیسیون می تواند از ابتدا طرح را بررسی و کل طرح را تأیید کند یا تغییر بدهد و حتی می تواند طرح جدیدی را روی میز خودش بگذارد. لذا از نظر من الآن هنوز زود است که ما وارد محتوای طرح شویم.

وی  افزود: امروز در مجلس اصلا روی محتوای این طرح بحث نشد و افراد به شیوه بررسی این طرح رأی دادند و به این معنا نیست که کلیات پذیرفته شده باشد و یا وارد محتوا شده باشند. بنابر این الآن فرصت خوبی است که افراد نظرات خودشان را بدهند و کمیسیون ویژه هم بتواند نظرات را اعمال کند و ان شاء الله در نهایت طرحی را داشته باشیم که به نفع مردم، اقتصاد کشور باشد و آسیب هایی که مردم نگران آن هستند را هم بتواند رفع کند.

انتقاد یک نماینده از بررسی مخفیانه طرح ضداینترنت درمجلس /چه اشکالی دارد مردم بشنوند؟

اصل ۸۵ یک فرصت قانونی است که در آیین نامه مجلس هم آمده است

زنگنه در پاسخ به سؤالی در خصوص بررسی مخفیانه طرح مجلس برای اینترنت، گفت: بالأخره اصل ۸۵ یک فرصت قانونی است که در آیین نامه مجلس هم آمده است. موافقین می گویند بحث فضای مجازی در کنار بحث های اقتصادی ضروری و مهم است و اگر ما آن را به صحن بیاوریم ممکن است زمان صحن را زیاد بگیرد و مردم از مجلس و صحن انتظار دارند که فعلا مباحثی مثل معیشت و اقتصاد را پیگیری کند و به این جهت گفتند، ما صلاح می دانیم این طرح به ذیل اصل ۸۵ برود که شاید هر روز جلسه بگذارد و پیگیری کند و در نهایت حرف های کارشناسی آنجا زده شود.

چه اشکالی دارد که مردم بشنوند و نظراتشان را بگویند و منتقدین انتقاد کنند؟!

وی که از مخالفان هشتاد و پنجی شدن این طرح بود، تأکید کرد: بنده معتقدم فرق اصل ۸۵ با صحن مجلس این است که مذاکرات مجلس شنیده می شود و افراد می توانند کاملا در جریان فرآیند بررسی و تصویب طرح ها قرار بگیرند و این امکان برای همه نمایندگان هست که پیشنهاد دهند و پیشنهاد آنها مورد بررسی و رأی قرار بگیرد ولی در اصل ۸۵ این فرصت برای نمایندگان مقداری محدود می شود. اگر ما طرح خوبی را داریم به مجلس ارائه می کنیم چه اشکالی دارد که مردم بشنوند و نظراتشان را بگویند و منتقدین انتقاد کنند؟! ما نباید خیلی از این موضوع نگران باشیم.

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: ممکن است اخبار جلسات کمیسیون ویژه اصل ۸۵ هم به بیرون بیاید و حتی رسانه ها بتوانند در جلسات این کمیسیون حضور پیدا کنند ولی شفافیت صحن که به صورت مستقیم پخش می شود و افراد نظر می دهند دیگر وجود ندارد. لذا نظر خود من این بود که این طرح را به صورت علنی مطرح کنیم و اتفاقا اگر ما پیشنهادی داریم که به نفع مردم است این خیلی خوب است که مردم استدلال ها را بشنوند و این موضوع جامعه را از لحاظ ذهنی آماده می کند.

وی افزود: من از اعضای هیأت رئیسه و کمیسیون فرهنگی خواستم فضایی را فراهم کنند که هم اخبار اتفاقاتی که در کمیسیون ویژه می افتد و بندهایی که مصوب می شود به اطلاع مردم برسد و هم اینکه رسانه ها حضور داشته باشند و این تعامل دو طرفه برقرار باشد که در نهایت طرح خوبی را داشته باشیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.