کریس ناینهام عضو ارشد بزرگترین ائتلاف ضد جنگ انگلیس (Stop the war coalition) در یادداشتی نوشت: جو بایدن مانند رهبران جهان در کتاب ۱۹۸۴ «جرج اورول» گمان می‌کند که جنگ، باعث ایجاد صلح می‌شود. یکی از وعده‌های انتخاباتی او این بود که برجام، توافق هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ با رهبران ایران حاصل شد اما دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ بی ملاحظه‌ از آن خارج شد، احیا کند. اما یکشبنه شب بایدن دستور حملات هوایی را علیه آنچه پنتاگون مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق می‌نامد صادر کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، احیای آن همواره نیازمند اعتمادسازی از سوی دولت جدید آمریکا بود. اما در عوض ما شاهد مجموعه‌ای از تاخیرها و تحریک‌ها علیه دولت ایران بوده‌ایم.

این تحلیل گر مسائل سیاسی به مذاکرات اخیر دیپلمات‌های گروه ۱+۴ و ایران در وین برای احیای برجام اشاره کرد و نوشت‌ به رغم شش دور گفت‌وگوهای مستمر و فشرده، طرف‌ها هنوز به توافق نرسیده‌اند. این درحالیست که جو بایدن هنوز سیاست فشارحداکثری و تحریم‌های ترامپ علیه ایران را آسان نکرده است.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا فشار مخربی را بر اقتصاد و مردم ایران وارد کرده افزود: اینکه دولت بایدن تاکنون هیچ گام صلح‌جویانه‌ای را برنداشته، بدون تعجب باعث ایجاد بدگمانی عمیق در داخل ایران نسبت به کاخ سفید شده است.

ناینهام با اشاره به کاهش ضریب موفقیت مذاکرات وین عنوان کرد: مقامات دولت آمریکا ادعا می‌کنند که هنوز پنجره فرصت برای رسیدن به توافق با ایران درباره برجام تا پیش از روی کار آمدن دولت جدید بسته نشده است. اما به نظر می‌رسد که بایدن بیشتر نگران آرام کردن تندروها در حزب خود و حفظ ارتباط نزدیک با نخست وزیر جدید دست راستی اسرائیل نفتالی بنت است که عمقا مخالف هرگونه توافق با ایران است.

وی افزود: بایدن دائم شروط بازگشت به برجام را زیاد می‌کند. او شرط کرده که پیشرفت مذاکرات وین به این بستگی دارد که ایران اولین گام را بردارد و سیاستش در خاورمیانه را تغییر دهد. اما این یک فاجعه است؛ چون ایران حاضر به پذیرش مذاکرات با آمریکا در قبال مسائل منطقه‌ای نیست.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی، هشدار داد که اگر با ایران درباره برجام توافق نشود، خاورمیانه دوباره دچار بحران می‌شود. وی با بیان اینکه «زمان رو به پایان است و جنبش ضد جنگ باید روی باید فشار حداکثری وارد کند تا دست از تحریک ایران و افزودن شرایط جدید به مذاکرات وین  بردارد.»

دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو برجام طی نزدیک به سه ماه گذشته در وین گردهم آمده‌اند تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا کنند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و  مذاکره کننده ارشد کشورمان درباره مذاکرات وین می‌گوید: یک سری مسائل باقی مانده که مذاکره درباره آنها به اندازه کافی صورت گرفته و زمان تصمیم گیری کشورها فرا رسیده است.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند