هشدار درباره طوفان شن در ۷ استان کشور

 سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب آورده است: وقوع رگبارو رعد و برق، وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد تگرگ امروز (۴ خردادماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، قم، مرکزی و تهران و چهارشنبه (۵ خردادماه) برای استان‌های مازندران، گلستان، نیمه شمالی سمنان، ارتفاعات استان‌های تهران و البرز پیش‌بینی می‌شود.

بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، وقوع صاعقه و برق‌گرفتگی، احتمال سیلاب، آبگرفتگی معابر، کاهش کیفیت هوا و خسارت به محصولات کشاورزی  دز این شرایط پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی نیز نسبت به اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، احتیاط در چرای دام‌ها در ارتفاعات و در مجاورت رودخانه‌ها و مسیل‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارت به محصولات کشاورزی توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با رشد ابرهای همرفتی، وقوع رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید موقتی گاهی همراه با گرد و خاک با احتمال تگرگ در مناطق مستعد را امروز (۴ خردادماه) کرمانشاه، لرستان، همدان، شمال سمنان، شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی اصفهان، گیلان، مازندران، گلستان، یزد، شرق هرمزگان، شمال فارس، جنوب کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و چهارشنبه (۵ خردادماه) در اردبیل، جنوب آذربایجان شرقی، شرق کردستان، زنجان، نیمه شمالی همدان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، نیمه غربی خراسان رضوی، گیلان، مازندران، گلستان و ارتفاعات کرمان به همراه دارد.

این شرایط جوی پنج‌شنبه (۶ خردادماه) برای شرق سمنان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و ارتفاعات تهران پیش‌بینی می شود و احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال برخورد صاعقه، و احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و تقویت سازه‌های موقتی توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار با اشاره به تغییر نوع توده هوا و توام با افزایش شیو فشاری آمده است: وزش باد نسبتا شدید و خیزش گرد و خاک و احتمال رخداد طوفان شن فردا (۵ خردادماه) برای استان‌های اصفهان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و پنج‌شنبه (۶ خردادماه) برای شرق یزد، شرق کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت ذرات معلق در هوا از مخاطرات این شرایط جوی است بنابرایناتخاذ تمهیدات لازم جهت کاهش خسارت وزش باد، استحکام سازه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و سازه‌های در حال ساخت، کنترل پوشش گلخانه‌ها و نهالستان‌ها، آمادگی دستگاه‌های خدمـت رسان جهت انجام تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری آورده است: وزش باد شدید از ظهر چهارشنبه (۵ خردادماه) تا جمعه (۷ خردادماه) باعث افزایش ارتفاع موج به ۱.۵ متر تا دو متر در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، در استان‌های بوشهر، هرمزگان و مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای عمان، در استان سیستان و بلوچستان می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک و احتمال آسیب دیدن شناورهای سبک، نیمه سنگین، قفس‌ها و تورهای صیادی وجود دارد و ایجاد محدودیت در فعالیت‌های دریایی توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار آمده است: در پی وزش باد شدید از فردا ( ۵ خردادماه) تا پیش از ظهر پنج‌شنبه (۶ خردادماه) در سواحل افزایش ارتفاع موج به ۱.۵ تا دو متر و دور از ساحل تا ۲.۵ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان پیش‌بینی می‌شود.

از مخاطرات این شرایط جوی می‌توان به احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک و احتمال آسیب دیدن شناورهای سبک قفس‌ها و تورهای صیادی اشاره کرد و سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت شنا، محدودیت تردد قایق‌های کوچک و شناورهای سبک و سنگین صیادی و رعایت احتیاط در صنایع فراساحلی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.